Kraków – nowa kamienica na ukończeniu

Ulica św. Marka 13. Do 1988 r. stała tutaj oficyna. Po jej wyburzeniu aż do niedawna atrakcyjne miejsce na krakowskim Starym Mieście pozostawało niezabudowane – za drewnianym płotem przez wiele lat stały jedynie kosze na śmieci pobliskich restauracji. Dwa lata temu rozpoczęła się tutaj budowa nowej kamienicy/oficyny, która inspiruje się budynkami jakie stały w tym miejscu wcześniej, ale ich nie powtarza. Nie jest to także typowa dla takich inwestycji architektura nowoczesna („modernistyczna”).

Dlaczego nie nowoczesna? Warto przywołać w tym miejscu opinię Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Dr hab. Moniki Bogdanowskiej, która wydała zgodę na budowę nowego obiektu: „Nowoczesne podejście odnośnie wypełniania przestrzeni staromiejskich dominuje w naszej architekturze od dziesięcioleci. Nawet bym powiedziała, że „zmonopolizowano” myślenie o współczesnych dopełnieniach historycznej zabudowy. Argument o nieszczerości słyszę podczas każdej rozmowy, gdy pojawia się wskazanie nawiązania do kontekstu miejsca. Ostatecznie dochodzę do wniosku, że jest to zadanie tak trudne, że dla większości architektów niewykonalne. Prościej zrobić sztampową elewację – jakich wiele od Gdańska po Zakopane, broniąc się „szczerością stylu” niż zaprojektować coś, co zniknie w pierzei. I nie, nie jest to żadna awangarda, przeciwnie, wiele biur architektonicznych na Zachodzie projektuje zgodnie z lokalną, historyczną tradycją a nowe budynki wyglądają, jakby stały tam od zawsze…”.

A Państwo zgadzają się z opinią Małopolskiego Konserwatora Zabytków? Jak podoba się współczesna plomba w zabudowie Krakowa na tle innych tego typu wypełnień?

Więcej o inwestycji:

[Kraków] Św. Marka 13 (investmap.pl)

Podwórko przy ul. św. Marka zabudowane. Rozpoczęła się budowa oficyny (wyborcza.pl)

Inwestorem jest spółka Kart sp. z o.o.

Foto: Damian Daraż

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *