Wrocław – udany remont kamienicy
WROCŁAW, ul. Żeromskiego 22.
Takie remonty lubimy 🙂

WROCŁAW, ul. Żeromskiego 22.
Takie remonty lubimy 🙂
Zniszczyć jest łatwo, czego dowodzi np. niedawne skandaliczne ocieplenie budynku gminy w Baniach Mazurskich (na szczęście zatrzymane przez konserwatora zabytków po interwencji mediów i internautów). W Budapeszcie na Wzgórzu Zamkowym trwa odbudowa szeregu budynków zniszczonych w trakcie i po II WŚ. Co jednak z głównym budynkiem pałacowym, który został odbudowany po wojnie ze względów ideologicznych…
…ale to nie wszystko – projekty dopuszczone do finału utrzymane są tylko w tradycyjnej stylistyce. „Konkurs dotyczy wyglądu czterech kwartałów na obszarze z zabudową mieszaną z lat 70-tych. Zadanie dla architektów polegało na zaprojektowaniu fasad budynków w oparciu o stylistykę modną po 1880 a przed 1930 rokiem (neorenesans, secesja, romantyzm narodowy, klasycyzm lat 20-tych)”. Link…
Słowa o odbudowie Pałacu Saskiego padły podczas konferencji programowej partii rządzącej: Potwierdzają się nasze doniesienia! Odbudowa Pałacu Saskiego (wpolityce.pl) Punkt 5. Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek: -rozbudowa polskich muzeów – odbudowa pałaców, zabytków, w tym Pałacu Saskiego w Warszawie, oper… W zaprezentowanych niedawno wynikach plebiscytu Supermiasta odbudowa Pałacu Saskiego zajęła trzecie miejsce wyprzedzając…
Prof. Jan Zachwatowicz, inicjator odbudowy Zamku Królewskiego i Starego Miasta w Warszawie doczekał się pomnika. – Już w styczniu 1945 r. podjęto decyzję o odbudowie zniszczonego miasta, w miesiąc później powołano Biuro Odbudowy Stolicy. Jan Zachwatowicz od samego początku działał w strukturach tej instytucji. Także od samego początku z uporem domagał się, by Stare Miasto…
Na pierwszym zdjęciu Neumarkt w Dreźnie z nieistniejącą już dzisiaj siedzibą Polizeipräsidium w roku 1986. Poniżej to samo miejsce współcześnie. Odtworzono kształt Rynku i dawny przebieg ulic. Nowe budynki to po części rekonstrukcje, po części współczesna architektura wpisująca się w kontekst. Jedyny element, który się nie zmienił i który wciąż pozostaje w tym samym miejscu…
Popularny ”drewniak” na ul. Przędzalnianej 91 w Łodzi. Remont z 2017 roku, niewątpliwie wart przypomnienia. Przez kilkanaście lat budynek stał pusty, zalewany przez wodę, podpalany. Ostatecznie przeznaczono go do rozbiórki a działkę na sprzedaż. Szczęśliwie dla budynku nikt jednak nie był zainteresowany kupnem. W końcu Urząd Miasta zdecydował się o włączeniu go do programu rewitalizacji…