Czy możliwa jest fabryczna produkcja taniego dobrej jakości detalu architektonicznego na potrzeby nowej architektury klasycznej/tradycyjnej oraz rekonstrukcji? Przesłali nam Państwo katalog produktów z zamkniętych i zrujnowanych Mirostowickich Zakładów Ceramicznych: „Temat architektury końca XIX wieku to prefabrykacja detalu, ówcześnie zresztą powodu ostrej krytyki. Dzisiaj patrzę na ten temat bez uprzedzeń i w ogóle warto ten temat podnieść i się odnieść na ile dzisiaj taka prefabrykacja, wraz z projektowaniem według wzorników, byłaby możliwa.”
Rozkwit neostylów pod koniec XIX wieku nie byłby możliwy bez rewolucji industrialnej i masowej produkcji detalu architektonicznego. Dobre czasy dla architektury klasycznej, rzemieślników i firm produkujących detal skończyły się jednak po wojnie wraz z rewolucją modernistyczną. W latach 90. na bazie buntu przeciwko bieda-modernizmowi i komunistycznej szarzyźnie moda na detal powróciła. Problemem szybko okazała się być jego jakość. Gipsowe/styropianowe detale o złych proporcjach, wykorzystywane bez zrozumienia zasad architektury klasycznej, stały się znakiem rozpoznawczym polskich pseudo-dworków i gargamelów.
Tymczasem ostatnimi laty pojawia się coraz więcej małych fabryk oraz manufaktur, które na specjalne zamówienia potrafią wykonywać wysokiej jakości detal. Ale to nie wszystko bo nowoczesna technologia pozwala na jeszcze więcej. Nowoczesne maszyny pozwalają produkować detal na skalę niewyobrażalną kiedyś oraz obrabiać każdy rodzaj kamienia czy drewna. Za przykład może posłużyć budowany współcześnie przez karmelitów ogromny klasztor w tradycji gotyckiej w Meeteetse w stanie Wyoming, USA. Mnisi by podołać temu wielkiemu zadaniu…przeszkolili się w obsłudze maszyn CNC (Computerized Numerical Control), które potrafią wyciąć w kamieniu każdy rodzaj detalu.
Czy jesteśmy w XXI wieku w stanie znów tworzyć detal architektoniczny, który przy zachowaniu wysokiej jakości, będzie jednocześnie w finansowym zasięgu każdego z nas? Czy takie rozwiązanie, o ile byłoby możliwe, nie doprowadziłoby do całkowitej śmierci resztek rzemiosła artystycznego?
Do omówionych w niniejszym poście pracowni (oraz szeregu innych, związanych z tradycyjną architekturą) można łatwo i szybko dotrzeć z naszej strony archiwolta.pl
Historyczny ratusz jest dumą i ozdobą każdego miasta. Niestety nie każde miasto jest w stanie takim się pochwalić. Wiele ratuszy nie przetrwało burz dziejowych. Dziś gdy kraj znów się rozwija i bogaci wiele samorządów oraz mieszkańców zastanawia się nad ich przywróceniem. Choć najbardziej oczywistym wydaje się rekonstrukcja ratusza, w praktyce bywa różnie. Poniżej 9 przykładów…
Remont przeprowadzono w 2008 roku. Poza najnowszymi zdjęciami ukazującymi postępy przy wrocławskich inwestycjach profil prezentuje również nowsze i starsze remonty wrocławskich zabytków. Informacja z profilu FB Wrocław – Inwestycje budowlane: Facebook
Kamienica Dom Towarzystwa Ubezpieczeniowego ”Rosja” należała do najpiękniejszych i najbardziej znanych budynków przedwojennej Warszawy. Patrząc na współczesny obiekt trudno uwierzyć, że skrywa on pozbawione detalu parter i dwa piętra dawnej kamienicy oraz oryginalną klatkę schodową! Budynek wzniesiono wg projektu Władysława Marconiego w latach 1898-1899. Stylem nawiązywał do najswspanialszych dzieł architektonicznych największych stolic Europy. Jak na…
Odbudowany niewielki ratusz w Pilicy to zupełnie nowy budynek kontynuujący tradycję obiektów ratuszowych jakie istniały w Pilicy na Rynku od średniowiecza aż do czasów potopu szwedzkiego. Został on wybudowany w roku 2014 w ramach zadania „Rewitalizacja Rynku w Pilicy”, na które środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Obecnie funkcjonuje on jako Ośrodek Informacji…
„Przywrócono kilka historycznych elementów elewacji. W parterze i w części wieży odtworzono mur pruski, większość elewacji pokryła cegła klinkierowa. Na 17-metrową wieżę wrócił historyczny kształt hełmu z iglicą. Pierwotny wygląd przywrócony został wielkiemu, łukowemu oknu znajdującemu się nad głównym wejściem do holu głównego oraz ośmiokątnym oknom modernistycznym z lat 30. XX wieku, a także pozostałej…
Kamienica przy ul. Targowej 46 na warszawskiej Pradze została wybudowana w 1913 r. według projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego i Wacława Heppena. Tuż przed 1939 r. należała do Sary Zusman i Józefa Wildera. Po 1945 r. na podstawie dekretu Bieruta przeszła na własność miasta. Piękny detal kamienicy został zniszczony w wyniku ”remontu” przeprowadzonego w latach 60….