|

Polska, USA – fabryczna produkcja detalu architektonicznego

Czy możliwa jest fabryczna produkcja taniego dobrej jakości detalu architektonicznego na potrzeby nowej architektury klasycznej/tradycyjnej oraz rekonstrukcji? Przesłali nam Państwo katalog produktów z zamkniętych i zrujnowanych Mirostowickich Zakładów Ceramicznych: „Temat architektury końca XIX wieku to prefabrykacja detalu, ówcześnie zresztą powodu ostrej krytyki. Dzisiaj patrzę na ten temat bez uprzedzeń i w ogóle warto ten temat podnieść i się odnieść na ile dzisiaj taka prefabrykacja, wraz z projektowaniem według wzorników, byłaby możliwa.”

Rozkwit neostylów pod koniec XIX wieku nie byłby możliwy bez rewolucji industrialnej i masowej produkcji detalu architektonicznego. Dobre czasy dla architektury klasycznej, rzemieślników i firm produkujących detal skończyły się jednak po wojnie wraz z rewolucją modernistyczną. W latach 90. na bazie buntu przeciwko bieda-modernizmowi i komunistycznej szarzyźnie moda na detal powróciła. Problemem szybko okazała się być jego jakość. Gipsowe/styropianowe detale o złych proporcjach, wykorzystywane bez zrozumienia zasad architektury klasycznej, stały się znakiem rozpoznawczym polskich pseudo-dworków i gargamelów.

Tymczasem ostatnimi laty pojawia się coraz więcej małych fabryk oraz manufaktur, które na specjalne zamówienia potrafią wykonywać wysokiej jakości detal. Ale to nie wszystko bo nowoczesna technologia pozwala na jeszcze więcej. Nowoczesne maszyny pozwalają produkować detal na skalę niewyobrażalną kiedyś oraz obrabiać każdy rodzaj kamienia czy drewna. Za przykład może posłużyć budowany współcześnie przez karmelitów ogromny klasztor w tradycji gotyckiej w Meeteetse w stanie Wyoming, USA. Mnisi by podołać temu wielkiemu zadaniu…przeszkolili się w obsłudze maszyn CNC (Computerized Numerical Control), które potrafią wyciąć w kamieniu każdy rodzaj detalu.

Czy jesteśmy w XXI wieku w stanie znów tworzyć detal architektoniczny, który przy zachowaniu wysokiej jakości, będzie jednocześnie w finansowym zasięgu każdego z nas? Czy takie rozwiązanie, o ile byłoby możliwe, nie doprowadziłoby do całkowitej śmierci resztek rzemiosła artystycznego?

Do omówionych w niniejszym poście pracowni (oraz szeregu innych, związanych z tradycyjną architekturą) można łatwo i szybko dotrzeć z naszej strony archiwolta.pl

Produkty Ullersdorfer Werke A.G. (1905)
Po wojnie Mirostowickie Zakłady Ceramiczne.
Więcej: Produkty zakładów, Mirostowice Dolne – polska-org.pl
Dawne Mirostowickie Zakłady Ceramiczne obecnie. Budynek warsztatów elektrycznych. (Mirostowickie Zakłady Ceramiczne (dawne), ul. Ceramiczna, Mirostowice Dolne – polska-org.pl)
Foto: Gregor Golin/polska-org.pl
Produkty Ullersdorfer Werke A.G. (1905)
Po wojnie Mirostowickie Zakłady Ceramiczne. Produkty zakładów, Mirostowice Dolne – polska-org.pl
„Marka Heritage to suma ponad 30-letniego doświadczenia. Naszą siłą jest nasza wiedza i pasja do tworzenia wyjątkowych produktów z ceramiki budowlanej. Ręcznie wykonywane dachówki, płytki, piece to nasze dzieła, które zdobią wnętrze domów na całym świecie. HERITAGE to pasja do rzemieślniczej pracy człowieka, który wkłada swoją duszę w wytwarzane ręcznie produkty.”
Źródło: Heritage Roof Tiles – dachówki ceramiczne, elewacje, renowacje (heritageceramics.pl)
Przykład detalu kamiennego wykonanego przez produkowaną w Chinach frezarkę Stone CNC Lathe Machine.
„BESKIDPROJEKT swoją siedzibę ma w malowniczej miejscowości Rajcza, położonej w Beskidzie Żywieckim. Zamiłowanie do wzornictwa regionalnego oraz przywiązanie do góralskiej specyfiki regionu daje wiele inspiracji, które przekładamy na nasze wyroby meblowe czy inne dodatki, tworzące klimatyczny wystrój w stylu góralskim.”
Źródło: Stolarstwo artystyczne – Stolarstwo CNC (drewno-cnc.pl)
KwasnyCarvings
„Historia rodzinnej firmy rozpoczyna się w 1970 roku. Nie były to sprzyjające czasy dla rozwoju prywatnej przedsiębiorczości. Udało nam się jednak przezwyciężyć wszelkie ówczesne trudności, ugruntowując stabilną pozycję na krajowym rynku meblarskim. Od początku swojej działalności firma zdołała zakorzenić się w branży drzewnej i stolarstwie artystycznym. W czasie długoletniej działalności zajmowaliśmy się samodzielnym projektowaniem i produkcją: galanterii drewnianej, stylizowanych mebli skrzyniowych, stołów i ław, drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, jak również inkrustacją i intarsją. Szybki wzrost i rozwój krajowej i światowej gospodarki zmusza uczestników rynku do dostosowania i doboru odpowiedniego asortymentu. Firma zmuszona była do wprowadzenia istotnych zmian w technologii produkcji wprowadzając do oferty nowe produkty.
Źródło: Ozdoby drewniane do mebli kuchennych, głowiczki, snycerskie elementy ozdobne, zdobienia do okien drewnianych, ornamenty i dekoracje do zabytkowych pałacy, dworków – zobacz ofertę (glowiczki.pl)
Rokokowy detal wykonany maszynowo.
VICTOR-ART Exclusive Woodcarving.
„Viktor-Art i grupa doświadczonych technologów, specjalizujących się w zakresie projektowania i obróbki skrawaniem (frezowanie drewna cnc) jest w stanie sprostać najróżniejszym wyzwaniom stawianym nam przez wymagających klientów. Źródło: Obróbka Maszynowa Drewna – Frezowanie Drewna CNC 3D -od 1991 (viktor-art.pl)
Zrekonstruowane w 2022 roku żeliwne elementy głównego wejścia do Starego Dworca w Węglińcu.
„Piękne schody ozdobią wnętrze loftowej kamienicy w Wilnie.”
GICOR, odlewnia żeliwa
„Tradycja w żeliwie. Nasze produkty żeliwne wykonują mistrzowie w swoim rzemiośle. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam tworzyć każdego dnia pięknie żeliwne przedmioty. W naszej ofercie są zarówno bogato zdobione jak i minimalistyczne, nowoczesne formy. Wykonując nasze produkty żeliwne dbamy o każdy najmniejszy detal.”
Źródło: Odlewnia żeliwa | GICOR Gołdap
Wybudowany w 2021 dworzec autobusowo-kolejowy w Wieliczce. Elementy żeliwne wykonała firma GICOR, odlewnia żeliwa. Źródło: Budowa dworca autobusowego w Wieliczce – Modernizacja Roku
Budowa klasztoru w Meeteetse w stanie Wyoming, USA.
„Determined to construct their new monastery on a picturesque mountaintop property in Meeteetse, WY, despite budget constraints, the Monks of the Most Blessed Virgin Mary of Mount Carmel dedicated theit time and skills to learning to work a CNC machine and fabricate the stone pieces themselves.”
Projekt nowego klasztoru w Meeteetse w Wyoming wykonali specjalizujący się w klasycznej architekturze sakralnej McCrery Architects.
Źródło: McCrery Architects

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *