|

Słupsk – mieszkańcy nie chcą nowoczesnego dworca i apelują o odbudowę dawnego

PKP lubi chwalić się wyremontowanymi zabytkowymi dworcami. W przypadku nowobudowanych dworców spółka idzie jednak po najmniejszej linii oporu stawiając na raczej typowe, minimalistyczne, czysto utylitarne obiekty. Podobnie ma być w Słupsku. Część mieszkańców skupionych wokół forum Historia Słupska postanowiła jednak zaprotestować i wystosowała apel o odbudowę budynku historycznego:

„Dlaczego w tak ważnej dla naszego miasta i regionu inwestycji nie przeprowadzono konkursu? Dlaczego nie zapytano mieszkańców i władz miasta o zdanie? Dlaczego nie odbyły się żadne konsultacje społeczne? Bierzemy zatem sprawy w swoje ręce i podejmujemy walkę o odwrócenie losów inwestycji tak ważnej dla Słupska. Chcemy, żeby nowy słupski dworzec swoim wyglądem nawiązywał do budynku historycznego. Udowodnijmy, że nasz głos się liczy!”

O planach PKP budowy nowego dworca było wiadomo od marca 2023 r. Zaprezentowane przez spółkę wstępne wizualizacje w ankiecie przeprowadzonej na portalu Słupsk.Naszemiasto skrytykowało aż 87% głosujących Słupszczan. Z kolei w innej ankiecie przeprowadzonej w grupie Historia Słupska aż 91% głosujących opowiedziało się za odbudową dworca historycznego.

Dworzec kolejowy jest wizytówką każdego miasta, pierwszym obiektem jaki widzi tysiące przybywających do miasta podróżnych. W przeszłości zdając sobie z tego sprawę przywiązywano wielką wagę do ich wyglądu i reprezentacyjności. Nowoczesnym dworcom zazwyczaj tego piękna i reprezentacyjności brakuje. Czy apel Słupszczan ma sens? Czy realna jest odbudowa historycznego dworca w Słupsku, bądź takiego, który by się nim inspirował?

Źródło: Historia Słupska | Wybierzmy sami projekt nowego słupskiego dworca kolejowego | Facebook

Więcej również w artykule: Tak będzie wyglądał nowy dworzec PKP w Słupsku [WIZUALIZACJE] | Słupsk Nasze Miasto

Wizja dworca dawnego oraz proponowany projekt dworca nowoczesnego.
Źródło: Facebook

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *