Zamek Świny – rozpoczęcie częściowej odbudowy warowni

18 lutego b. r. Piotr Błoniewski Warsztat Architektury poinformował o rozpoczęciu prac przygotowawczych do robót budowlanych (odbudowy) na zamku Świny. Obecnie prace koncentrują się na wnętrzu wieży wraz z klatką schodową oraz międzymurzu. Inwestor posiada pozwolenie na odbudowę wieży (donżon/zamek górny) oraz pałacu (zamek dolny). Zamek średni ma zostać zachowany w postaci trwałej ruiny.

”Chcemy w jak największym stopniu zachować oryginalną substancję zabytku. To co chcemy odtworzyć, chcemy żeby było zbliżone bądź odzwierciedlało stan zabytku w czasach jego świetności” – deklarują właściciele. Zamek po zakończeniu prac będzie dostępny do zwiedzania.

Poniżej zestawienie obecnego stanu zamku z projektem budowlanym przebudowy, częściowej odbudowy i adaptacji założenia zamkowego wykonanym przez Piotr Błoniewski Warsztat Architektury we współpracy z prof. Małgorzatą Chorowską – firma ”Bełty”.

”Spółka Zamek Świny Sp. z o.o. powstała w 2021 roku w celu rewitalizacji, zagospodarowania oraz przystosowanie do nowych funkcji zamku Świny. Fundamentem naszego przedsięwzięcia jest dzielenie pasji, jaką jest zamiłowanie do zabytków i historii, szczególnie do historii Polski, średniowiecza, legend i opowieści o rycerzach oraz czasów, w których żyli. Łączy nas również fascynacja pięknem krajobrazów Dolnego Śląska i wyjątkowość dawnej architektury tych ziem. Mamy wizję aby tchnąć życie w zamek Świny, który od wielu stuleci pozostaje w ruinie i przywrócić mu dawny wygląd oraz wskrzesić w jego murach atmosferę dawnych czasów.

Naszym głównym celem jest zabezpieczenie tego wspaniałego zabytku przed dalszą destrukcją i dewastacją. Przy odbudowie pragniemy w maksymalnym stopniu zachować zabytkową substancję obiektu oraz zaadoptować zamek do funkcji, która z jednej strony będzie wyjątkową atrakcją turystyczną, a z drugiej da możliwość utrzymania zamku w przyszłości, aby nie groził mu powrót do stanu ruiny i zapomnienia. Mamy ambicję, aby proces rewitalizacji obiektu był w przyszłości wzorem dla innych inwestorów, którzy chcieliby się poświęcić ratowaniu zaniedbanych zabytków.”

Wszystkie zdjęcia pochodzą z profilu FB i ze strony zamekswiny.pl: Zamek Świny na Dolnym Śląsku – Zamek Świny (zamekswiny.pl)

Projekt budowlany autorstwa Piotr Błoniewski Warsztat Architektury we współpracy z prof. Małgorzatą Chorowską – firma ”Bełty”: Zamek w Świnach, inwentaryzacja, badania architektoniczne, projekty budowlane odbudowy i adaptacji zabytku – dr inż. arch. Piotr Błoniewski Warsztat Architektury (piotrbloniewski.pl)

Wywiad z właścicielami zamku (od 25min.): Wieczór zDolnego Śląska: Blaski i cienie renowacji dolnośląskich rezydencji – Radio Wrocław (radiowroclaw.pl)

Zamek Świny.
Odbudowane mają zostać wieża mieszkalna (donżon/zamek górny – w centrum zdjęcia) oraz pałac z lat 20. XVII w. (zamek dolny – po prawej stronie). W formie trwałej ruiny ma zostać zachowany zamek średni (lewa strona zdjęcia).
Foto: FB/Piotr Błoniewski Warsztat Architektury
Wieża mieszkalna zamku w Świnach oraz projekt budowlany zabezpieczenia zabytku – elewacja południowa i wschodnia.
Na czerwono zaznaczone elementy przeznaczone do rekonstrukcji.
Projekt: FB/Piotr Błoniewski Warsztat Architektury
Wnętrze wieży zamku w Świnach.
Odtworzone mają zostać stropy belkowe i drewniane parkiety.
Projekt: FB/Piotr Błoniewski Warsztat Architektury
Zamek dolny czyli pałac XVII-wieczny – elewacja północno-wschodnia.
Projekt: FB/Piotr Błoniewski Warsztat Architektury
Zamek dolny czyli pałac XVII-wieczny – elewacja południowo-zachodnia, przekrój.
Projekt: FB/Piotr Błoniewski Warsztat Architektury
Zamek dolny czyli pałac XVII-wieczny – wnętrza.
Kolorem czerwonym zaznaczono ściany projektowane.
Projekt: FB/Piotr Błoniewski Warsztat Architektury
Częściowa odbudowa wieżowej klatki schodowej. Stan wyjściowy w 2017 i po przeprowadzonych pracach w roku 2019.
W planie odbudowa narożnika murów z otworami okiennymi, sklepień, schodów i spięcie całej konstrukcji.
Na górze taras widokowy. Więcej: Facebook
Wieża wraz z klatką schodową.
Na czerwono elementy przeznaczone do odbudowy. Na niebiesko zrekonstruowane sgraffito.
Więcej: Facebook

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *