Wrocław – Solpol nie będzie zabytkiem!

O decyzji na swoim profilu FB poinformował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków:„Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu utrzymał w mocy decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o niewpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych budynku domu handlowego SOLPOL we Wrocławiu”.

Decyzja oznacza, że powstały w 1993 roku obiekt będzie można w przyszłości wyburzyć.

O wpisanie budzącego kontrowersje budynku od lat walczyli aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacji Transformat. Budynku bronili również architekci na czele ze Zbigniewem Maćkówem i Stefanem Müllerem, który określił pomysł wyburzenia Solpolu „zbrodnią”. „W trakcie tego trzyletniego postępowania przeprowadzono dowód z oględzin, pozyskano opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa, zastosowano 3 wezwania do uzupełnienia dokumentów, 2 zawiadomienia, 6 postanowień, przeprowadzono kilkugodzinną rozprawę administracyjną. Przeanalizowano bardzo dużo literatury i przedstawiane przez strony i zainteresowane podmioty opinie i dokumenty. Organ II instancji uznał orzeczenie DWKZ za wyczerpujące i uzasadnione.”

Cały wpis wraz z 15-stronicową decyzją na profilu DWKZ: Facebook

W 2019 roku GW Wrocław przygotowała ankietę z pytaniem czy Solpol powinien zostać zabytkiem. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziało się 73% głosujących: Solpol zostanie zabytkiem? Jest nakaz ponownego rozpatrzenia sprawy (wyborcza.pl)

Foto: Barbara Maliszewska/wiki

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *