Stary (1816 r.) i nowy (2012 r.) kościół w Sarnakach (woj. mazowieckie)
Przy okazji wczorajszej dyskusji na temat rozbudowy neogotyckiego kościoła w Starych Oborzyskach wielu z Państwa było zdania, że lepszym rozwiązaniem byłaby budowa nowego kościoła niż rozbudowa starego. Z drugiej jednak strony część osób zwracała uwagę na często dramatycznie niską jakość artystyczną budowanych współcześnie kościołów.
Ciekawym przykładem w odniesieniu do tej dyskusji mogą być Sarnaki (woj. mazowieckie). W 1816 r. wybudowano tam z fundacji Stanisława Ossolińskiego drewniany kościółek parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Ze względu jednak na rosnące bieżące potrzeby parafii, stary kościółek okazał się zbyt mały. Początkowo planowano go przenieść i w ten sposób zwolnić miejsce pod budowę nowej świątyni. Na to jednak nie wyraził zgody konserwator zabytków. W 2012 roku rozpoczęto więc budowę nowego kościoła w pobliżu starego. Za jego neobarokową architekturę odpowiadają architekci Piotr Pytasz i Michał Bałasz. Ołtarze projektował Tomasz Czajkowski/Projektowanie wnętrz sakralnych. Niestety nie wiemy kto wykonał polichromie.
”Niewątpliwie wiele z elementów wystroju spełnia definicję kiczu, ale jednak jest w tym wszystkim jakieś poruszające dążenie, aby zrobić wszystko „tak jak kiedyś”, na serio i bez unowocześniania na siłę”, uważa Oskar Pawłowski (Polska Architektura Tradycyjna), który wyszukał ten przykład. Jakie jest Państwa zdanie?
Więcej na stronie parafii: Parafia Rzymskokatolicka w Sarnakach (parafiasarnaki.pl)
Zdjęcia ze strony parafii:
Najsłabsza chyba część projektu. Daszek nad wejściem oraz potrójne kapitele…