||

Palladio Awards 2021 – nagrody w dziedzinie architektury tradycyjnej

Wyremontowane bądź odbudowane zabytki, piękne nowe budynki i ogrody, tradycyjny design i rzemiosło. Jedna z najbardziej prestiżowych współcześnie przyznawanych nagród w dziedzinie architektury tradycyjnej Palladio Awards docenia je wszystkie uznając, że język architektury klasycznej to język nie wymarły, lecz żyjący. ”Wszyscy zwycięzcy swoją pracą wzbogacają piękno i ludzki wymiar przestrzeni architektonicznej poprzez kreatywną interpretację i adaptację zasad projektowania wypracowanych przez tysiące lat tradycji architektonicznej” – czytamy na stronie internetowej jury konkursu.

Nazwana na cześć wielkiego europejskiego architekta Andrey Palladio nagroda jest amerykańskim odpowiednikiem europejskiej modernistycznej nagrody Miesa van der Rohe i jedną z kilku jaka jest przyznawana architektom-klasycystom. Za jej ustanowienie w 2002 roku odpowiada Clem Labine, filantrop, konserwator i założyciel Institute of Classical Architecture: ”Do 2002 roku prawie wszystkie nagrody architektoniczne były przyznawane przez członków jury będących pod wpływem ideologii modernistycznej. W rezultacie twórcy, którzy tworzyli w duchu klasycyzmu i historyzmu nie mogli liczyć na uznanie swojego dorobku”.

Zapraszamy do zapoznania się z laureatami kolejnej edycji Palladio Awards: 2021 Palladio Award Winners – Traditional Building

stroik.com

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *