Wola Chojnata (woj. łódzkie) – renowacja pałacu

Historia pałacu sięga aż do 1801 roku, kiedy Stanisław Woyczyński zakupił pokaźny majątek z dworem, we wsi Wola Chojnata. Przez lata przechodził z rąk do rąk aż w końcu został zakupiony przez Józefa i Jadwigę Wierzbickich.

Ostatecznie budowa zakończyła się w roku 1873. Na miejscu dawnego dworu stanął neorenesansowy pałac, pozostał on własnością rodziny Wierzbickich aż do 1931 r., kiedy został zlicytowany. Niedługo po tym został wystawiony ponownie i zakupiony przez Eleonorę Zofię Wierzbicką, wracając tym samym we własność rodziny. W 1945 r. został przejęty przez skarb państwa dekretem PKWN (reforma rolna). W okresie PRL pełnił różne funkcje dla instytucji państwowych, był między innymi szkołą a później także jednym z budynków Uniwersytetu Łódzkiego. Już w tym czasie zaczęło brakować środków na utrzymanie go w dobrym stanie i budynek zaczął podupadać.

Stał się później własnością gminy, w tym czasie jego stan nadal miał się coraz gorzej. W roku 1989 podjęto decyzję o sprzedaży, zaś od 1995 r. pałac należy już do Krzysztofa Malareckiego który w latach 2001-2004 przeprowadził generalny remont, renowację całego budynku.

Na niniejszej stronie: Pałac Chojnata | Historia pałacu (palacchojnata.com) ukazane są zdjęcia historyczne oraz współczesne z podobnych ujęć, niestety dość małe. Obecnie w pałacu mieści się hotel.

Pałac Chojnata przed i po renowacji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *