|

Anglia – nowy detal kamieniarski katedry York Minster

Nowy detal kamieniarski katedry York Minster w Anglii powstały w trakcie trwającego obecnie remontu tej średniowiecznej świątyni.

Rzeźby zostały wykonane w przykatedralnym warsztacie kamieniarskim Minster’s Works Department. Oryginalny detal pochodzący w większości z ostatniego remontu przeprowadzonego w XVIII w. został zniszczony wskutek upływu czasu. Rzemieślnicy tworząc nowe rzeźby inspirowali się innym zachowanym detalem kamieniarskim powstałym w czasie wznoszenia katedry.

Wykonanie jednej rzeźby trwało nawet do 200 godzin pracy a każdy projekt musiał być zaakceptowany przez mistrza kamieniarskiego i aktualnego architekta katedry.

Przy projekcie pracuje m.in. archeolog dr Kate Giles z University of York: ”Historia York Minster jest napisana w kamieniu. Wiemy, że pierwsze poważne prace konserwatorskie rozpoczęły się w XVIII wieku i od tego czasu można prześledzić kolejne ślady prac prowadzanych na przestrzeni wieków”. ”Archeologia i historia nie zawsze były integralną częścią procesu restauracji. W przeszłości istniało przekonanie, że badania archeologiczne mogą opóźnić lub nawet uniemożliwić prace. Ostatecznie jednak zrozumiano i zaakceptowano ważną rolę archeologii podczas prac konserwatorskich. Archeologia ma do odegrania kluczową rolę w równoważeniu pragnienia zachowania przeszłości ze zrozumieniem, że budynki zawsze się zmieniały w miarę upływu czasu”. ”Jesteśmy najnowszym pokoleniem z długiego szeregu osób, które wnosi swój wkład w historię York Minster.”

Trwający do dzisiaj remont rozpoczął się w 2007 roku a jego koszt jest szacowany na 23 miliony funtów. Do wymiany przeznaczono blisko 3500 elementów kamiennych.

Więcej o remoncie katedry m.in.: University archaeologists go back in time to shape York Minster – 50th Anniversary, University of York | York Minster’s newest grotesques are lifted into place | York Press | Collection of new grotesques installed at York Minster – BBC News

Kamieniarz Harriet Pace w warsztacie.
Kamieniarz Victoria Darley.
Niegdyś uczennica przykatedralnego warsztatu a obecnie już profesjonalistka nagradzana za jakość swoich prac.
Więcej: Cathedrals hope apprenticeship schemes will save ancient skills (telegraph.co.uk)
Groteska z cyklu ”sąd Salomona”.
”Staramy się rzeźbić w stylu i sposób charakterystyczny dla średniowiecza, ale dodając przy tym współczesny ślad ponieważ rzeźby te tworzone są przez współczesnych rzemieślników”.
Więcej: York Minster unveils restored grotesques – Medievalists.net
Kamieniarz Richard Bossons z rzeźbą św. Jerzego.
Rzemieślnik chcąc zachować autentyzm inspirował się wizerunkiem św. Jerzego z XIV-wiecznego nagrobka w kościele West Tanfield w North Yorkshire. Rzeźba zdobi pinakiel na wysokości 21 metrów.
Nadzorujący prace Alex McCallion powiedział: ”Gdy ściągniemy rusztowanie, ludzie nie będą już tak blisko przez co najmniej kolejne sto lat, a taka jest średniowieczna filozofia, wszystko zostało zrobione na chwałę Boga. Bóg widział szczegół, a my zachowujemy tę tradycję.” Więcej: https://www.shropshirestar.com/news/uk-news/2019/04/23/new-st-george-carving-unveiled-at-york-minster/

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *