Wielka Brytania – nowy, tradycyjny budynek Peterhouse college na Uniwersytecie w Cambridge

Rzadko zdarza się dzisiaj by nowe budynki powstające w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowych tworzyły z nimi harmonijną całość. Zazwyczaj są to mniej bądź bardziej udane próby wkomponowania w zastaną przestrzeń architektury nowoczesnej/”modernistycznej”.

Na uniwersytecie w Cambridge w Wielkiej Brytanii w 2015 roku zdecydowano się pójść inną drogą. Nowy budynek college’u Peterhouse bezpośrednio nawiązuje do architektury otoczenia. Wybudowany w stylu neogotyckim Whittle Building (nazwany tak od wynalazcy silnika turboodrzutowego i studenta uczelni Sir Franka Whittle’a) domyka Gisborne Court a jednocześnie kontynuuje niezrealizowane zamierzenie urbanistyczne z 1820 roku. W budynku swoje miejsce znalazły m.in. 22 pokoje dla studentów, sala wspólna, bar i siłownia. Zachwyt budzą wykonane współcześnie neogotycka kamieniarka, sztukaterie czy klatka schodowa.

Za wykonanie budynku odpowiadała renomowana i wielokrotnie nagradzana brytyjska pracownia zajmująca się architekturą tradycyjną John Simpson Architects.

Nowy budynek (po lewej) w starym otoczeniu.
Źródło: Facebook

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *