|

Elbląg – mieszkańcy chcą więcej rekonstrukcji na Starym Mieście

”Nie szanując historii tego miejsca nie szanujemy samych siebie. Tym samym niszczymy własną tożsamość”. Petycję „Elblążanie mówią NIE pudełkowej Starówce” w ciągu 3 dni podpisało 400 osób. Jak zapewnia pomysłodawca inicjatywy Bartosz Skop: „Obecnie zbyt mało się rekonstruuje. Wielu elblążan jest przez to niezadowolonych ze swojego Starego Miasta”. Jak czytamy w petycji: ”Bezpośrednim powodem wnioskowania o dialog społeczny są opublikowane plany inwestycji apartamentowca „Bulvar Elbląg”.

Link do petycji: Mówimy NIE pudełkowej Starówce w Elblągu – Petycjeonline.com

”Elbląskie Stare Miasto, nieustępujące w niczym Gdańskowi i Toruniowi zostało częściowo zniszczone w 1945 roku, a do pocz. lat 60. całkowicie rozebrane. Od lat 80. jest odbudowywane na zasadzie retrowersji – dawny układ urbanistyczny, nowe kamienice zachowują gabaryty tych historycznych ale z wykorzystaniem nowych trendów w architekturze i współczesnych materiałów. To bardzo ogólne wytyczne ale mimo wszystko ciekawe. Autorka tej koncepcji, prof. Maria Lubocka-Hoffmann zakładała, że zrekonstruować należy najważniejsze kamienice (w gruncie rzeczy ich fasady) jako pomniki dawnej świetności Elbląga. Niestety, władze miasta i konserwator zabytków coraz rzadziej się do tego stosują. W ostatnich latach wznosi się kamienice zupełnie oderwane od tych wytycznych. Niedawno rozpoczęła się nowa inwestycja „Bulvar Elbląg” – a więc nowe „kamienice” między ul. Studzienną a ul. Bednarską. Przy tej drugiej stały najbogatsze i najpiękniejsze domy. Oczywiście w kwartale Bulvaru nie przewidziano żadnej rekonstrukcji. Dlatego chcemy wymusić zmianę podejścia władz. Więcej rekonstrukcji i większa kontrola deweloperów przy doborze projektów dla tak ważnej dzielnicy. Myślę, że jest to bardzo kompromisowe rozwiązanie. Jest i jedno i drugie.”

Więcej w linkowanym wywiadzie („Elblążanie mówią NIE pudełkowej Starówce”. W ciągu 3 dni petycję podpisało 400 osób – info.elblag.pl) oraz w grupie FB Zdjęcia Elbląga: Zdjęcia Elbląga (Współczesne, z dawnych lat, zapraszamy do dodawania) | Szanowni Państwo, Moi Drodzy… | Facebook

Fot. Adrian Sajko

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *