Skalmierzyce (woj. wielkopolskie) – renowacja budynku dawnej komory celnej

Do niedawna zabita dechami rudera nienadająca się już z pozoru do niczego. Czytelnik podzielił się z nami efektem remontu pochodzącego z ok. 1850 budynku komory celnej w Skalmierzycach w Wielkopolsce.

Skromny ceglany budynek stoi przy ul. Ostrowskiej 58. Od 1995 r. pozostawał w rękach prywatnych, zdewastowany i w stanie rozpadu. Dziś znajduje się w nim biuro. „To moja prywatna inwestycja, perełka którą udało mi się zakupić i odrestaurować”, chwali się Łukasz Nowacki.

„To budynek z niesamowitą historią, na pewno był wybudowany już w 1850 r. i funkcjonował jako tzw. „budynek celny” na ówczesnej granicy prusko-rosyjskiej. Zbudowany na rozwidleniu dróg, nazywany potocznie wśród lokalnej społeczności „Ratuszem”. Niestety od 25 lat stał jako nieużytek, był mocno zaniedbany i w zasadzie nadający się tylko do rozbiórki. Udało nam się go odkupić i przywrócić blask tej lokalnej „perełce”. Nakłady finansowe były ogromne, bo zainwestowałem łącznie ponad 250 tys. zł w budynek o powierzchni 25 m2. Pozyskaliśmy niskooprocentowany kredyt ze wsparciem unijnym, przez co odsetki są naprawdę niskie. Mam nadzieję, że dalszy rozwój portfela spokojnie pozwoli nam na jego spłacanie. Finalnie jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego. Cieszę się, że mogłem wpisać się w historię naszej miejscowości, przywracając do blasku budynek po ponad 170 latach od jego wybudowania. Dziś jesteśmy bardzo dumni z tego miejsca. Zachowana oryginalna elewacja i wygląd zewnętrzny połączony z nowoczesnym wnętrzem budzi podziw wśród klientów, co niesamowicie mnie cieszy, a także pokazuje, że wykonana praca nie poszła na marne.”

W 2020 r. budynek zakwalifikował się do udziału w finale ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Główny wykonawca – firma PolKus z Książenic. Projektant – Marcin Kowalczyk z Biskupic Ołobocznych.

Budynek przed remontem…
Odnowiony budynek dawnej komory celnej w Skalmierzycach.
Wnętrze budynku przed remontem i po.
Dziś znajduje się tu dostosowane do współczesnych standardów przyjmujące interesantów biuro.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *