Rekonstrukcja Langer Gang na zamku w Dreźnie

Materiał na temat najnowszej drezdeńskiej rekonstrukcji przygotował dla Państwa Krzysztof Bitowski:

Langer Gang (Długi Korytarz) jest częścią kompleksu zamku rezydencyjnego w Dreźnie. Łączy korpus główny zamku z Johanneum (obecnie Muzeum Transportu). Ścianę zewnętrzną – od strony Augustusstraße (ul. Augusta) pokrywa Fürstenzug (poczet władców Saksonii – wykonany z miśnieńskich płytek porcelanowych). Po wewnętrznej stronie znajduje się Stallhof, czyli dziedziniec stajenny. Pierwotnie ten podłużny budynek służył jako przejście z zamku do renesansowej stajni, która została przebudowana do obecnej neorenesansowej postaci i przyjął nazwę Johanneum.

Przez pewien czas to pomieszczenie służyło jako galeria przodków rodu panującego (Wettin). August Mocny przeznaczył je na swoją kolekcję karabinów. Dzieło ukończono dopiero po jego śmierci, w 1733 roku za panowania Fryderyka Augusta II (August III Sas).

Od 2016 roku w Długim Korytarzu trwały gruntowne prace rekonstrukcyjne w oparciu o model historyczny, po wnikliwych badaniach i m.in. na podstawie zachowanych kolorowych i czarno-białych zdjęć. Kasetonowy, renesansowy sufit został zrekonstruowany od podstaw, ponieważ całe wnętrze, w tym renesansowe, drewniane sklepienie zostało wypalone w czasie bombardowania 13 lutego 1945 roku. Zachowane fragmenty oryginalnych malowideł we wnękach okiennych zostały wkomponowane w te obecnie zrekonstruowane. Historyczne elementy mają inne barwy, ponieważ użyte barwniki uległy reakcjom chemicznym pod wpływem wysokiej temperatury w czasie pożaru.

W dniu 28 sierpnia, Langer Gang został przekazany dla Państwowych Zbiorów Sztuki (Staatliche Kunstsammlungen) i ma zostać otwarty wiosną 2021 specjalną wystawą.

Wyposażenie, czyli gabloty do przechowywania eksponatów (chodzi o jedną z najwspanialszych kolekcji broni palnej) są współczesne.

Więcej zdjęć: Das Dresdner Schloss – Page 126 – Dresden – Architekturforum Architectura Pro Homine (stadtbild-deutschland.org)

Stallhof, czyli dziedziniec stajenny w 1945 i po odbudowie trwającej w latach 1957-1984.
Langer Gang (Długi Korytarz) w 1950.
Langer Gang (Długi Korytarz) w 1958 i obecnie po rekonstrukcji renesansowego stropu oraz malowideł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *