Zielona Góra – odbudowana oranżeria w parku w Zatoniu

W ostatnich dniach odsłonięto odbudowany budynek oranżerii w przypałacowym parku w Zatoniu (od 2015 r. część Zielonej Góry). Prace toczą się jeszcze z tyłu oraz wewnątrz budynku. Więcej zdjęć pokazujących również postęp prac we wnętrzu budynku do zobaczenia na profilu FB Parku: Park Książęcy Zatonie | Facebook

”Park obecnie poddawany jest rewitalizacji w ramach wspólnego projektu unijnego realizowanego wraz z Parkiem Branitz (Chociebuż na Łużycach). Planowane zakończenie prac to sierpień 2020 roku.” W oranżerii docelowo funkcjonować będzie kawiarnia a koszt wszystkich prac szacowany jest na 17 mln zł.

Zatoński park założony został w roku 1842 roku z inicjatywy Doroty de Talleyrand-Périgord wokół XVII-wiecznego pałacu Balthazara von Unruh. Za projekt parku odpowiadał nadworny berliński ogrodnik Peter Lenné. Po spaleniu pałacu przez Armię Czerwoną, pałac jak i park pozostawały zaniedbane przez wiele lat. Decyzja o rewitalizacji kompleksu zapadła w roku 2017. Początkowo rozważano również odbudowę pałacu. Z powodu braku środków zdecydowano się jedynie na zabezpieczenie jego ruin (zdjęcia pałacu po zabezpieczeniu: Ruiny Pałacu w Zatoniu oficjalnie otwarte! (ZDJĘCIA) (newslubuski.pl)

W 2019 roku rozpoczęto natomiast prace nad odbudową parkowej oranżerii, fontanny, mostków, grot i altanek. Prace obejmują również uporządkowanie istniejącej zieleni.

Foto: Dagmara Zamorska (g), FB/Park Zatonie (d).

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *