|

Niemcy – przebudowa Rynku w Anklam (Tąglim)

Jeszcze do niedawna Rynek w Tąglimiu na Pomorzu Zaodrzańskim (dzisiejsze Anklam w Niemczech) szpeciły powojenne bloki. Liczące dziś 12000 tysięcy mieszkańców niewielkie miasteczko zostało w czasie ostatniej wojny zmiecione z powierzchni ziemi. Tak jak w przypadku wielu innych miast również na obszarze Polski piękna historyczna architektura ustąpiła miejsca blokowiskom. Nie oszczędzono nawet staromiejskiego Rynku.

W 2005 roku podjęto jednak radykalną decyzję, która zupełnie odmieniła oblicze miasta. W jej wyniku poczynając od 2014 roku rozpoczęto rozbiórkę enerdowskich bloków i zastępowanie ich współczesnymi budynkami o formie nawiązującej do architektury przedwojennej. Prace na Rynku zakończyły się w 2017 roku a następnie przeniosły do śródmieścia.

To jednak nie wszystko bo władze Tąglimia planują kolejną inwestycję. Nad rzeką Pianą powstanie nowa ekskluzywna zabudowa, tzw. Kwartał Hanzeatycki. Nad projektem pracuje Marc Kocher, jeden z bardziej znanych niemieckich architektów-klasycystów (Stadtquartier Anklam | Marc Kocher Architekten (kocher-architekten.com)

Nowe budynki w Tąglimiu stoją oczywiście na różnym poziomie. Nie jest to rekonstrukcja. Inna sprawa, że efekt i tak wydaje się być lepszy niż jakiekolwiek próby przebudowy bloków. Gdyby w Polsce możliwa byłaby podobna inwestycja, które miasto by Państwo do niej wytypowali?

Więcej na temat inwestycji na profilu FB/New Urbanism: New Urbanism | 🇩🇪 **MAKING ANKLAM URBAN AGAIN:** Destructive wars have been waged throughout history, yet most cities have come back again repeatedly | Facebook

Rynek w Tąglimiu (Anklam) przed, w trakcie i po przebudowie.

Podobne wpisy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *