Niemcy – odbudowa zniszczonego pałacu

Niszczejące zabytki to nie tylko polski problem. Dziś zaglądamy na chwilę do Niemiec. Pałac Gut Kaisersruh k. Akwizgranu jeszcze do niedawna przypominał ruinę jakich wiele możemy zobaczyć podróżując nie tylko po Dolnym Śląsku.

Pałac powstał na początku XIX w. W 1818 nadano mu obecną nazwę na pamiątkę wizyty cara Aleksandra I, który gościł w nim w czasie zjazdu monarchów w Akwizgranie w 1818. Rozbudowany w 1905 o część neobarokową. Opuszczony w latach 50-tych. W 1971 częściowo remontowany przez wspólnotę spadkobierców ostatnich właścicieli, którzy chcieli utworzyć w budynku ekskluzywną restaurację z hotelem a park udostępnić zwiedzającym. Niestety plany przekreśliły przepisy oraz spory prawne. W latach 80tych nieużytkowany pałac padł ofiarą złodziei i wandali, którzy doprowadzili zabytek do stanu całkowitej ruiny pozbawionej dachu oraz stropów. Z bogatych niegdyś wnętrz nie ocalało nic (zdjęcia: Würselen – Verfall und Wiederaufbau von Kaisersruh – NRW / Rheinland – Architekturforum Architectura Pro Homine (stadtbild-deutschland.org)

W 1999 zawalił się frontowy ryzalit. Po złagodzeniu przepisów dotyczących ochrony zabytków pałacowi zaczęła dodatkowo grozić rozbiórka…Dopiero w 2016 pojawił się nowy właściciel, akwizgrański biznesmen Franko Neumetzler, który postanowił odbudować zabytek na biurowiec. Prace trwały do 2018 roku. Część zniszczonych elementów zrekonstruowano na podstawie ikonografii. Nie wszystko jednak zachwyca. Uproszczony został gzyms koronujący. Nie odtworzono belwederku i ozdobnych elementów dachu (patrz: zdjęcie arch. w komentarzu). Wnętrza są całkowicie nowoczesne, tak samo jak łącznik pomiędzy pałacem, a również odbudowaną wozownią. Mimo wszystko pałac został uratowany i istnieje.

Strona pałacu (tam więcej zdjęć): Start | Kaisersruh

Pałac Gut Kaisersruh. Foto: aachener-nachrichten (G), kaisersruh.de (D).

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *