Renowacja pałacu w Żelechowie (woj. mazowieckie)

Dzisiejszy post będzie o zabytku który udało się uratować nim popadł w stan tragiczny. Żelechów leży na pograniczu województwa Mazowieckiego i Lubelskiego, po stronie mazowieckiej. Budowa klasycystycznego pałacu zaczęła się w 2 poł. XVIII wieku za sprawą Joanny Lubomirskiej, wdowy po Jerzym. Jeszcze przed zupełnym ukończeniem przechodził z rąk do rąk, raz mniej, raz bardziej rozrzutnych. Skutkiem tego była przeciągająca się, trwająca trzydzieści lat budowa.

W 1 poł. XIX wieku przebudowano główny gmach, dodano też do niego oficyny i zmodyfikowano ogród na styl angielski. Pałac był zamieszkiwany przez różne rodziny ziemiańskie aż do II wojny światowej. (w okresie 20-lecia międzywojennego na zasadzie najmu). Został zdemolowany przez wojska radzieckie w czasie wojny. Później, w okresie PRL spotkała go podobna historia jak tysiące innych dworów i pałaców, został upaństwowiony na mocy reformy rolnej, w rożnych okresach pełnił funkcje szkoły oraz internatu.

Publikowaliśmy już na RiO informacje o pałacach i dworach w znacznie gorszym stanie. Temu się „poszczęściło” gdyż był w użytku jeszcze w latach 90-tych, zaś zostawiony sam sobie był „jedynie” kilkanaście lat. W 2006 r. przeszedł w prywatne ręce i doczekał się renowacji. Obecnie służy jako hotel.

Widok pałacu w Żelechowie przed renowacją.
Pałac w Żelechowie po renowacji.
Elewacja wschodnia pałacu przed renowacją.
Elewacja wschodnia po renowacji.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *