Zapadła decyzja o rozbiórce wrocławskiego Solpolu

We Wrocławiu zapadła pozytywna decyzja dotycząca wniosku o rozbiórkę budynku handlowo-usługowego Solpol (1992-1993). Budynek, który stał się symbolem kiczu doby zmian ustrojowych lat 90-tych przez wiele lat wzbudzał skrajne emocje ze względu na swoją architekturę oraz umiejscowienie w ścisłym historycznym centrum miasta. Społecznicy związani z architekturą nowoczesną oraz Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia od lat walczyli o objęcie budynku ochroną konserwatorską. Na takie rozwiązanie nie zgodził się jednak Dolnośląski Konserwator Zabytków w czym poparło go MKiDN. Także 73% osób biorących udział w ankiecie w 2019 roku dla Gazety Wyborczej była przeciwko jego ochronie.

Pewnym jest, że z perspektywy czasu ocena o zasadności wyburzenia Solpolu będzie w dużej mierze zależała od tego co powstanie na jego miejscu. Jaką architekturę chcieli by Państwo widzieć w miejscu Solpolu? Nowoczesną? Tradycyjną? A może tradycyjną z elementami nowoczesnymi?

Mile widziane przykłady. Poniżej w komentarzu jeden z nich. Jako, że RiO zajmuje się głównie architekturą tradycyjną – przykład z Nowego Jorku.

Zobacz także: Wrocław – Inwestycje budowlane – posty | Facebook

Źródło: Facebook.com | Wrocław – Inwestycje budowlane

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *