|

Warszawa – w Muzeum Historii Polski ma zostać odtworzona część fasady Villi Regia

Tym, którym nie przypadł do gustu gmach MSN w Warszawie, tych raczej nie zachwyci również nowa siedziba Muzeum Historii Polski. To co jednak najwartościowsze w tym budynku będzie mieściło się w jego wnętrzu. Bardzo ciekawym pomysłem na przyciągnięcie zwiedzających jest rekonstrukcja fasady (bądź jej części) Villi Regia o czym mówił w wywiadzie przed rokiem dyrektor muzeum Robert Kostro: ”Największym obiektem pozyskanym do wystawy stałej jest fasada wczesnobarokowego wazowskiego pałacu Villa Regia. Goście Muzeum zobaczą rekonstrukcję obiektu z XVII w., który w znacznej części rozebrany został przez Szwedów podczas „potopu”. Marmury z fasady były wywożone z Warszawy na północ, ale ich część tam nie dotarła – zatonęła w Wiśle. Dzięki współpracy z archeologami udało się nam te fragmenty pozyskać, co umożliwi odtworzenie fasady pałacu tak jak wyglądała ona blisko cztery wieki temu. Będzie można zobaczyć, które części są oryginalne, a które zrekonstruowane przez historyków sztuki. Będzie to z jednej strony świadectwo wspaniałości Rzeczypospolitej w pierwszych dekadach XVII w., a z drugiej: dowód na to jakim nieszczęściem był potop szwedzki.”

W 2016 r. Iwona Jesionowska z działu wystawienniczego Muzeum mówiła, że z wydobytych z Wisły fragmentów udałoby się złożyć praktycznie całą arkadę o szerokości 15 i wysokości 4 metrów: ”Chcielibyśmy ją wmontować w ekspozycję jako taki element architektury Muzeum, w przestrzeni nowożytnej ilustrującej zniszczenia dotyczące właśnie potopu szwedzkiego”.

Villa Regia powstała jako pałac letni dla króla Władysława IV wg projektu włoskiego architekta Constantina Tencalli w latach 1637–1641. Była jednym z najwspanialszych dzieł wczesnego baroku I Rzeczypospolitej, świadectwem jej potęgi i kultury. Villa Regia została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Później wielokrotnie odbudowywana i przebudowywana. Dziś w jej miejscu stoi odbudowany w latach 1945-1954 Pałac Kazimierzowski. A gdyby spróbować odbudować nie jedną a wszystkie cztery fasady pałacu?

Więcej: Jakie będzie Muzeum Historii Polski? Wywiad z dyrektorem Robertem Kostro | HISTORIA.org.pl – historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne | MHP chce odtworzyć arkadę z pałacu zniszczonego podczas potopu szwedzkiego | dzieje.pl – Historia Polski | Szwedzki polityk proponuje zwrot łupów zrabowanych Polsce – Aktualności – Radio dla Ciebie (rdc.pl)

Foto: Villa Regia, widok założenia od SE (Tomasz Kuls/ Warszawa. Szlakiem ”gościńca” Adama Jarzębskiego. Rekonstrukcja miasta z roku 1643 w 25 obrazach) oraz wizualizacja Galerii Dawna Rzeczpospolita z rekonstrukcją arkad pałacu (pracownia architektoniczna WXCA).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *