Nowoczesna architektura coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w obrębie zamków i ich ruin, często budząc przy tym ogromne kontrowersje, opór lokalnych społeczności i sympatyków zabytków. Przykłady się mnożą. Wystarczy wymienić prowadzoną obecnie adaptację ruin zamku w Bodzentynie czy nową klatkę schodową na zamku/pałacu w Kurozwękach. Spore kontrowersje wzbudził również opracowany na wrocławskiej politechnice studencki projekt budowy nowoczesnego centrum kultury na zamku w Radzyniu Chełmińskim.
To już nie są wyjątki, ale przykłady pewnego coraz bardziej popularnego wśród architektów, wykładowców i urzędników trendu. Oto co w 2016 roku mówiła na temat nowoczesnej architektury w obrębie zamków profesor Ewa Węcławowicz-Gyurkovich, dyrektor Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej:
– Uczymy studentów współczesnego myślenia. Chcemy odejść od rekonstrukcji na rzecz wprowadzania nowych elementów w strukturach historycznych. Obecne materiały, budowlane – stal nierdzewna, czy aluminium – pozwalają na stworzenie niezwykłej kurtyny dla fragmentów ruin, które stają się wartością pierwszoplanową
To pod opieką właśnie Pani profesor powstał projekt budowy pawilonu ze stali kortenowskiej w miejscu po zamku w Nowym Sączu. Źródeł takiego podejścia należy doszukiwać się w okresie powojennym, zwycięstwie modernizmu/masowej produkcji, upadku architektury tradycyjnej/rzemiosła i w nowych doktrynach konserwatorsko-architektonicznych. Według nich największą wartością jest „duch naszych czasów” i „szczerość architektury”. Największym złem jest z kolei „fałszowanie historii” (czyli architektura tradycyjna i tradycyjne rzemiosło). Wychodząc z tych założeń nie trudno usprawiedliwić nawet najbardziej kontrowersyjną wizję inwestora.
Poniżej prezentujemy przegląd inwestycji, niezrealizowane oraz studenckie projekty. Wśród tych ostatnich reprezentujących przekrój polskich uczelni, udało nam się odnaleźć tylko jeden, który zakładałby odbudowę zamku w formach historycznych (ostatnia ilustracja).
Niestety przyszłość nie rysuje się w jasnych barwach dla sympatyków architektury tradycyjnej. Mamy problem ze skompletowaniem fachowców, którzy potrafiliby wybudować zwykły mur w dawnej technice. Projektanci nie rozumieją dawnej architektury, a nawet jeśli ktoś to potrafi, to tak jak w przypadku projektu rewaloryzacji zamku w Ciechanowie dr Lewickiej, pojawiają się problemy dotyczące wykonawstwa, finansowania i doktryn. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze przepisy budowlane i problem dostosowania zabytków do współczesnych wymogów. Dotyczy to niestety wszystkich zabytków, nie tylko zamków. W tym kontekście nowoczesna architektura dla inwestora wydaje się być rozwiązaniem najprostszym, najtańszym, będącym w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Pytanie tylko czy właściwym?
A może czasami lepiej jest zostawić zamki i ich ruiny takimi jakimi są?
Dzisiaj nie będzie tyle o odbudowie, co o działaniu grupy osób, które nie czekając na innych zakasały rękawy i we własnym zakresie same postanowiły zatroszczyć się o ruiny. Fundacja Gniazdo od dwóch lat ratuje imponujący pałac w Sławikowie w woj. śląskim. Pałac powstał w XVIII w. Rozbudowany w duchu klasycyzmu dla rodziny von Eikstedt w…
Znany jest już projekt zagospodarowania wzgórza zamkowego i odbudowy zrujnowanej wieży zamkowej w Szczebrzeszynie. Jej pozostałości zostaną wyremontowane i nadbudowane. W wieży miejsce znajdą sala ekspozycyjna (lapidarium), sala wystawowa poświęcona historii miasta oraz kawiarenka. Z najwyższej kondygnacji podziwiać będzie można panoramę miasta i Roztocza. Wokół powstanie ścieżka turystyczno-poznawcza z ławkami i tablicami informacyjnymi, drewniane ogrodzenie…
Trudno znaleźć zamek, który by nie był w trakcie swojej historii przebudowany, niszczony i odbudowany. Najlepszym tego przykładem jest Zamek Królewski w Warszawie. Dzięki pracy Łukasza Traczyka (Warszawski Barok | Facebook) i architekta Tomasza Birezowskiego możemy zobaczyć jak wyglądał warszawski Zamek Królewski w czasach panowania Wazów w XVII w. ”Na specjalną uwagę zasługują elementy niezachowane…
Często piszemy o odbudowie dworów czy małych pałacyków. Odbudowa tak dużych obiektów jak Zamek w Mużakowie należy jednak do rzadkości. Renesansowy zamek powstał w latach 1520/30 na fundamentach zamku średniowiecznego. Pomiędzy 1646 i 1653 odbudowany w stylu barokowym po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej. W latach 1863-1866 przebudowany w stylu neorenesansowym. W kwietniu 1945 zamek wraz z…
Ślepe boczne ściany kamienic. Niektóre powstały w wyniku wyburzeń. Inne z oszczędności bądź ze względów praktycznych. Do niedawna traktowane jako idealne miejsce na krzykliwe wielkogabarytowe reklamy, obecnie coraz częściej wykorzystywane są do tworzenia kolorowych murali. Wśród wielu artystów zajmujących się tego typu sztuką szczególną popularność zyskał ostatnimi laty Patrick Commecy z Francji. Murale Francuza imitują…
Błogosławionych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia życzy zespół strony Rekonstrukcje i Odbudowy! Niech największym dla Państwa podarunkiem będzie Ten, który o architekturze wie najwięcej i największym jest Geniuszem!
Jeden komentarz
Przykłady alternatyw dla architektury nowoczesnej:
Ciechanów – Studium rekonstrukcji zamku, opracowane przez zespół konserwatorów i architektów z Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Marii Ludwiki Lewickiej, na podstawie istniejącej historycznej inwentaryzacji zamku z XVI w. Źródło: Maria L. Lewicka, ”Konserwatorski problem rewaloryzacji zamku w Ciechanowie”. 2007.
Przykłady alternatyw dla architektury nowoczesnej:
Ciechanów – Studium rekonstrukcji zamku, opracowane przez zespół konserwatorów i architektów z Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Marii Ludwiki Lewickiej, na podstawie istniejącej historycznej inwentaryzacji zamku z XVI w. Źródło: Maria L. Lewicka, ”Konserwatorski problem rewaloryzacji zamku w Ciechanowie”. 2007.
Kostrzyn nad Odrą – Rekonstrukcja renesansowego zamku. Adaptacja pod funkcje hotelowe i towarzyszące. 2019 r. Emilia Sienkiewicz. Projekt studencki. Ochrona zabytków. Źródło:https://www.behance.net/gallery/74336627/OCHRONA-ZABYTKOW-Rekonstrukcja-Renesansowego-Zamku?tracking_source=search_projects