Bodzentyn – nie będzie kontrowersyjnego pawilonu na zamku, ale ma być szklana ściana…

Dzisiejszy wpis przygotował i wysłał na skrzynkę kontaktową zaniepokojony, zbliżającą się przebudową / adaptacją ruin zamku, Pan Paweł Nowak. O sprawie pisaliśmy już na RiO dwa lata temu: Zamek w Bodzentynie – Rekonstrukcje i Odbudowy

”Zamek w Bodzentynie został zbudowany w II połowie XIV wieku, a obecnie pozostaje w stanie trwałej ruiny. Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej malowniczych zabytków regionu, który wpisany jest do Rejestru Zabytków.

Już kilka lat temu pojawiły się pierwsze plany władz Bodzentyna, jednak sprawa ucichła. Ostatecznie okazało się, że miasto ze względów finansowych zrezygnowało z pawilonu, pozostawiło natomiast m.in. niezwykle brzydką, oszpecającą ścianę ze szkła. Kilka dni temu pojawiła się informacja w TVP 3 Kielce, że prace mają się rozpocząć za kilka dni, a na stronie BIP pojawiła się informacja o wszczęciu postępowania w sprawie zamku. Projekt rozbudowy ruin jednak w opinii części mieszkańców, czy miłośników zabytków jest dość nieudolny i po prostu oszpeci te piękne ruiny, tym bardziej, że podobną szklaną dobudówkę postawiono już m.in. przy pałacu w Kurozwękach (który znajduje się bardzo blisko wspomnianego zamku), czy przy wieży ciśnień w Lęborku.

Sam pomysł władz jest bardzo interesujący – w środku ma powstać m.in. wystawa o zamku. Jednak projekt nie jest zbyt udany a wystarczyłoby tylko zrezygnować z jednej, szklanej ściany, tak aby przynajmniej z zewnątrz wygląd zamku nie był powodem wstydu całej gminy. Nie chodzi aby nie zrobić w zamku nic, chodzi tylko o ten jeden element. O pomoc prosiliśmy już wiele instytucji, czy mediów, jednak albo nie uzyskaliśmy jeszcze odpowiedzi, albo zostaliśmy spławieni.”

Materiał filmowy na temat inwestycji w TVP: W Górach Świętokrzyskich powstanie szlak „Śladami kultury benedyktyńskiej” (tvp.pl)

Na pierwszym zdjęciu wspomniana we wpisie szklana ściana. Drugie zdjęcie przedstawia pierwotny projekt wraz z pawilonem, z którego ostatecznie zrezygnowano. Jakie jest Państwa zdanie na temat planów gminy? Czy jest powód do obaw?

Zamek w Bodzentynie i obecny projekt ”rewitalizacji ruin”. Zaznaczona przez czytelnika szklana ściana prawdopodobnie zakrywać będzie schody i być może również windę na taras widokowy.
Materiały UG Bodzentyn.
Zamek w Bodzentynie z pierwotnie planowanym pawilonem.
Rezygnacja z jego wykonania jest związana prawdopodobnie z cięciami kosztów inwestycji.
Materiały UG Bodzentyn.
Zamek w Bodzentynie od strony dziedzińca w poł. XIX w.
Akwarela T. Chrząńskiego – Albumy Kazimierza Stronczyńskiego.
Rekonstrukcja zamku w XVIII w. z projektu „Łysogóra 200 lat temu” Fundacji Świętokrzyskie Góry Historii i Narodowego Centrum Kultury. Źródło: Rekonstrukcja cyfrowa Łysogóry 200 lat temu – YouTube

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *