Bodzentyn – ruszyły prace przy kontrowersyjnej rozbudowie zamku

Już wielokrotnie informowaliśmy na RiO o kontrowersjach związanych z planowaną „odbudową” zamku w Bodzentynie. Pisaliśmy o tym w roku 2021 oraz dwukrotnie w roku 2023 (w marcu i w październiku).

W ubiegłym roku lokalny samorząd zaprezentował wizualizacje projektu adaptacji ruin zamku biskupiego w Bodzentynie na cele wystawienniczo-edukacyjne. Przypomnijmy, że zakładał on wbudowanie nowoczesnej architektury w zabytkowe ruiny zamku. Po nagłośnieniu sprawy przez społeczników, na samorząd jak i władze konserwatorskie spłynęła fala krytyki. W jej wyniku wydawało się, że pomiędzy samorządowcami a osobami, którym leży na sercu los zabytku, może dojść do rozmów dotyczących możliwych korekt w projekcie (my sami, alternatywnie, proponowaliśmy rekonstrukcję najlepiej zachowanej południowej elewacji zamku).

Jak wynika z materiału opublikowanego wczoraj na profilu FB Zamki na nowo, żadne rozmowy się nie odbyły i wydaje się, że mimo pewnego opóźnienia inwestycja będzie kontynuowana według pierwotnego zamysłu. Link do dyskusji na profilu FB Zamki na nowo.

„Całość projektu uzgadniał konserwator. Projektant musiał się dostosować do wytycznych konserwatora. Według opinii konserwatora nowo dobudowana część ma się odróżniać od starej, aby nie było wrażenia, że jesteśmy w trakcie rozbudowy całego pałacu”, odpowiadał na krytykę projektu „rewitalizacji” zamku w Bodzentynie Dariusz Skiba, burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn. „Jak przyznaje, plany rewitalizacji zamku mocno przesunęły się w czasie, bo mnóstwo osób miało zupełnie odmienne koncepcie remontu – jedni twierdzili, że najlepiej w ogóle nie ruszać ruin, inni chcieli odrestaurować obiekt, ale pozostawić jego oryginalny charakter, a jeszcze inni uważali, że warto trochę unowocześnić warownię. – Ile ludzi tyle doradców i pomysłów. Ja się bardzo cieszę, że ten zamek budzi, nie tyle – tak wielkie kontrowersje, jak zainteresowanie – mówi Dariusz Skiba, wyjaśniając, że 6 lat od otrzymaniu unijnych pieniędzy na to gigantyczne przedsięwzięcie, widać wreszcie postęp prac.

Najnowszy artykuł na temat zamku z 7 listopada 2023: Ciężki sprzęt wjechał na teren zamku w Bodzentynie! Zobaczcie film i zdjęcia z drona warowni, która niebawem zostanie odrestaurowana | Echo Dnia Świętokrzyskie

Zamek w Bodzentynie i obecny postęp prac.
Foto za: Zamki na nowo / Michał Walczak
Zamek w Bodzentynie i obecny postęp prac.
Foto za: Zamki na nowo / Michał Walczak
Wizualizacja południowej elewacji zamku po adaptacji ruin na cele wystawienniczo-edukacyjne.
Wizualizacja za: Dariusz Skiba, burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn
Ruiny zamku w Bodzentynie, akwarela Teodora Chrząńskiego, „Kazimierza Stronczyńskiego opisy i widoki zabytków w Królestwie Polskim (1844-1855)”.
Kwadratem zaznaczone miejsce inwestycji.
Próba rekonstrukcji zamku w Bodzentynie w XVIII w., przed zniszczeniem.
Projekt „Łysogóra 200 lat temu” Fundacji Świętokrzyskie Góry Historii i Narodowego Centrum Kultury.
Kwadratem zaznaczone miejsce inwestycji.

Podobne posty

Jeden komentarz

  1. Jakie wielkie nieszczęście by się stało, gdyby odbudowano zamek w formie oryginalnej historycznie? A ten bunkier-klocek wystawienniczy można by zbudować w każdym dowolnym miejscu, byle nie w zamku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *