Gdańsk (Jelitkowo) – czy deweloper w majestacie prawa wyburzy zabytkowy Dom Zdrojowy?
Napisali do nas Państwo zaalarmowani realną możliwością wyburzenia zabytkowego Domu Zdrojowego w Jelitkowie, kurortowej nadmorskiej części Gdańska: „Ten piękny obiekt, unikalny w skali polskiego wybrzeża, cudem przetrwał wojenną zawieruchę. Niestety pożar w latach 60-tych pochłonął część bryły budynku. Obecne władze Gdańska dopuszczają rozbiórkę obiektu i postawienie tam betonowego kloca i to wbrew opinii mieszkańców. Konserwator pozostaje głuchy na prośby o wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Jest paradoksem, że podczas gdy jedni wskrzeszają ruiny lub odbudowują ledwie istniejące obiekty (szukając dla nich współczesnej funkcji), inni planują burzenie istniejących wartościowych obiektów spełniających istotne potrzeby społeczne.”
Według lokalnej prasy najpóźniej do 2024 r. na teren ma wkroczyć inwestor: „Jeśli wszystko pójdzie tak, jak to zaplanowano, Dom Zdrojowy zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie zupełnie nowa inwestycja. „Dom Zdrojowy w Jelitkowie (niem. Kurhaus Glettkau) to historyczny obiekt rekreacyjny zbudowany w latach 1907-1909. Budynek stanął tuż przy plaży na terenie Parku Zdrojowego. Mieściła się tu popularna restauracja, bufet kawowy, sale rekreacyjne oraz drewniane łazienki. Od 1993 r. działa w nim „kultowa” restauracja „Parkowa”.
Prasa o inwestycji
W 2004 uchwalono plan, który dopuszcza rozbiórkę obiektu. W 2009 roku informowano, że XIX w. dom zdrojowy zostanie rozbudowany i zmieni się w „ogromny pięciogwiazdkowy biohotel”. Z tego okresu pochodzą prezentowane we wpisie wizualizacje autorstwa gdyńskiego biura CKK Architekci. – Dla tego obszaru jest opracowany bardzo szczegółowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i on stanowi prawo. A nikt nie dostanie zgody na budowę wbrew prawu – zaznaczał jednak konserwator Marian Kwapiński. „Plan zagospodarowania dopuszcza w tym miejscu funkcje rekreacyjne i hotelowe, ale sam budynek nie może być znacząco przebudowany.” Projektanci z CKK Architekci zaproponowali rozbudowę centralnego skrzydła biohotelu w tradycyjnych formach, nawiązujących do historycznego Domu Zdrojowego. Boczne skrzydła, mieszczące ekologiczne Spa, sale konferencyjne oraz luksusowe apartamenty z widokiem na morze zaprojektowano jako nowoczesne tło dla zielonego patio.
W 2014 r. gdańscy urbaniści pracowali nad planem zagospodarowaniem Parku Zdrojowego. Według ich założeń zamiast obecnego budynku mógłby powstać tu hotel, kilkukrotnie większy od obecnej restauracji (ostatnia wstępna wizualizacja). W 2016 r. wszystkie uwagi mieszkańców do projektu planu zagospodarowania Parku Zdrojowego w Jelitkowie zostały odrzucone. „Projekt planu zagospodarowania parku w Jelitkowie od początku wzbudzał wiele kontrowersji. Jego głównym zamierzeniem jest dopuszczenie rozbiórki restauracji Parkowa”. „Teoretycznie jest to możliwe także w obowiązującym planie zagospodarowania, choć jego zapisy ograniczają nową kubaturę. Dodatkowo plan traktuje pozostałości Domu Zdrojowego jako „obiekt o wartościach kulturowych” i „dopuszcza jego odtworzenie przy zachowaniu charakteru budynku”.”
W tym samym roku Radni Miasta Gdańska zdecydowali o przyjęciu projektu planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Parku Zdrojowego w Jelitkowie. Dopuszczał on wyburzenie istniejącej restauracji Parkowa (Domu Zdrojowego) i zbudowanie w tym miejscu hotelu.-Na etapie długotrwałych uzgodnień z konserwatorem zabytków udało się wypracować kompromis, który umożliwia zmodyfikowanie zapisów urbanistyczno-architektonicznych dla obszaru dawnego Domu Zdrojowego. Najistotniejsze zmiany to dopuszczenie niewielkiej korekty wysokości w części centralnej z 16 do 18,5 m oraz ostróg [części bocznych potencjalnego hotelu – dop. red.] z 10 do 11 metrów. Zwiększono też powierzchnię możliwej zabudowy z 30 do 50 proc. -Ten obiekt w Jelitkowie nie zmienił się od kilkudziesięciu lat, wygląda jak za komuny w stanie wojennym. Bardzo potrzebna jest jego modernizacja. Oby dopisał nam inwestor i znalazł niezbędne nakłady – wyliczał radny miasta Marek Bumblis. Dzień przed sesją do radnych miasta list otwarty wystosowała posłanka Ewa Lieder: „Projekt planu przedłożony przez prezydenta ma umożliwić wyburzenie budynku (nazywanego „reliktem”) oraz zbudowanie dużo większego „wysokiej klasy hotelu”, z trzech stron okalającego Plac Zdrojowy z fontanną. Plac stanie się faktycznie wewnętrznym dziedzińcem hotelowym (…). Decyzja Rady Miasta może doprowadzić do nieodwracalnej utraty walorów historycznych oraz do odebrania mieszkańcom cenionego miejsca spędzania czasu wolnego.”
Ostatecznie projekt planu został przyjęty 21 głosami „za” przy 9 głosach „przeciw”. Żaden radny miasta nie wstrzymał się od głosu. W 2021 r. poinformowano, że zostały jeszcze tylko trzy lata działalności kultowej restauracji. Najpóźniej w 2024 r. ma wkroczyć inwestor: „Jeśli wszystko pójdzie tak, jak to zaplanowano, Parkowa zostanie wyburzona, a na jej miejscu powstanie zupełnie nowa inwestycja.”
Na podstawie artykułów: Zbudują ogromny biohotel w Jelitkowie? (trojmiasto.pl) | Nowy dom zdrojowy w Jelitkowie z widokiem na morze? (trojmiasto.pl) | Plan dla Jelitkowa. Wnioski mieszkańców nieuwzględnione (trojmiasto.pl) | Zielone światło dla nowego Domu Zdrojowego w Jelitkowie (trojmiasto.pl) | Metamorfoza Parkowej. To ostatnie 3 lata kultowej restauracji (trojmiasto.pl)