Włochy – częściowa rekonstrukcja Palazzo Ugo delle Favare przy Piazza Bologni w Palermo

Przez 80 lat na fasadzie Pałacu widać było rany jakie wyrządziła mu wojna. W 2023 roku pod kierunkiem architektów Filippo i Francesco Terranova, firma CusenzaMarmi przeprowadziła niezwykłą rekonstrukcję zniszczonych detali architektonicznych. Detale zrekonstruowano takie jakimi były, tam gdzie były, przywracając pałac do życia. Pierwszym krokiem była digitalizacja w 3D wszystkich elementów pałacu na wzór zniszczonych w trakcie bombardowania miasta w 1943 roku, w trakcie wojny. Pozwoliło to na zaprojektowanie nowych elementów z tufu wulkanicznego tak by idealnie dopasowały się do zachowanych, ku zadowoleniu całej społeczności Palermo. Wszystkich z wyjątkiem przekonanych o swojej wyższości intelektualnej naukowców akademickich, którzy kierujących się ideologią i obawą przed „fałszowaniem historii” chcieli by odbudowa zniszczonej części pałacu odbyła się w stylu odmiennym od pierwotnego. Na szczęście te absurdalne żądania zostały zignorowane.”

Architettura in Rivolta: Facebook

„Pewna elita uniwersytecka krytykuje wynik rekonstrukcji. Pozostawiając na boku szkolne doktryny i teorie, mimo tysięcy problemów, dzięki rekonstruktorom nasze miasto robi kolejny mały krok naprzód.”

Panormvs 28 secoli di storia: Una certa elitè universitaria… – Panormvs 28 secoli di storia | Facebook

„Nowe elementy zostały wykonane przy użyciu 5-osiowych, skomputeryzowanych maszyn i wykończone ręcznie przez mistrzów rzeźbiarzy z CusenzaMarmi. Rekonstrukcja fasady Palazzo Ugo delle Favare była projektem złożonym i wymagającym, ale także bardzo satysfakcjonującym. Otrzymaliśmy wiele pochwał zarówno ze strony profesjonalistów, jak i zwykłych obywateli”

„Rekonstrukcja zniszczonej fasady w liczbach:

  • 60 metrów sześciennych kamienia;
  • 180 dni tworzenia;
  • 168 godzin modelowania 3D;
  • 25 zaangażowanych profesjonalistów.”

Więcej na stronie fimry CusenzaMarmi: Palazzo Ugo delle Favare a Palermo restaurato dopo 80 anni (cusenzamarmi.com)

Pałac przed częściową rekonstrukcją i po niej.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *