Kurozwęki (woj. świętokrzyskie) – tak zwany „remont” zabytkowego pałacu

Remont (a raczej „remont”) pałacu w Kurozwękach dobiega końca. Jego rezultaty możemy oglądać na zdjęciach poniżej. Pałac nie tylko zmienił kolorystykę, ale został również rozbudowany o nowoczesną przybudówkę mieszczącą windę i klatkę schodową. Znajduje się ona z tylnej strony pałacu, w miejscu gdzie widoczne są średniowieczne mury zamku rycerskiego Kurozwęckich z XIV w. Budowę przybudówki właściciele uzasadniają chęcią udostępnienia wnętrz pałacu osobom z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Jak oceniają Państwo rezultat remontu? Czy można go było przeprowadzić inaczej? Co z innymi zabytkami, które nie posiadają jeszcze udogodnień dla zwiedzających?

Wykonawcą remontu jest firma Restauro Sp. z o.o. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna Team s.c. z Buska-Zdroju. Koszt prac wyniósł 15 mln zł. Więcej na temat remontu na profilu fb pałacu (Facebook) i na stronie internetowej (Projekt-Pałac Popielów (kurozweki.com)

Warto przypomnieć, że w świętokrzyskim w 2021 powstał też inny projekt dostosowania zabytku dla potrzeb zwiedzających utrzymany w podobnej, nowoczesnej stylistyce. Mowa o ruinach zamku w Bodzentynie. Na razie nie wiadomo jeszcze na pewno czy będzie on realizowany w tej formie: Zamek w Bodzentynie – Rekonstrukcje i Odbudowy

Pałac w Kurozwękach przed i po remoncie.
Widok od strony północnej.
Foto: medievalheritage.eu (G), Cyran/skyscrapercity.com (D).
Pałac w Kurozwękach po remoncie.
Widok od strony północnej.
Foto: Cyran/skyscrapercity.com.
Pałac w Kurozwękach po remoncie.
Widok od strony zachodniej.
Foto: Cyran/skyscrapercity.com.
Nowa kolorystyka pałacu w Kurozwękach.
Widok od południa.
Foto: wiki (G), FB/Pałac w Kurozwękach, Kraina bizonów.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *