Wałbrzych – zbiórka na rekonstrukcję ołtarza głównego w kościele św. Barbary

Dzisiaj udostępniamy link do zbiórki na odtworzenie dawnego ołtarza głównego w kościele św. Barbary w Wałbrzychu. (https://zrzutka.pl/5r2er8) Jak wynika z opisu zbiórki, jest to kolejny z etapów prac renowacyjnych, przywracających tej świątyni pierwotny wystrój:

„30 listopada 2020 r. obchodziliśmy 150 – lecie poświęcenia naszego kościoła parafialnego pw. św. Barbary w Wałbrzychu. Nasza świątynia to dziedzictwo wielu pokoleń wierzących ludzi, którzy trudzili się i nadal się trudzą, aby ten wyjątkowy obiekt sakralny, był wizytówką naszego miasta, szczególnie dzielnicy Stary Zdrój. Troszcząc się o nasz kościół, chcemy w roku jubileuszowym 150-lecia naszej świątyni, kontynuować prace renowacyjne.

W 2020 i 2021 roku pomimo trwającej pandemii udało się wykonać w kościele wiele prac renowacyjnych min. częściowy remont i malowanie nawy głównej, renowacja prospektu organowego, przebudowa i kapitalny remont prezbiterium kościoła, wybudowanie nowego ołtarza bocznego ku czci Matki Bożej. W niespełna 4 lata udało się wykonać szereg prac renowacyjnych, a także wyposażyć nasz kościół w nowe neogotyckie ołtarze boczne, stacje drogi krzyżowej i wiele innych elementów, które wpływają na przywracanie dawnego piękna i wystroju naszej świątyni. Można szczycić się faktem, że ten wyjątkowy kościół z roku na rok nabiera kunsztownego charakteru i staje się wizytówką architektoniczną miasta Wałbrzycha.

Przed nami budowa ołtarza głównego, poświęconego patronce kościoła – św. Barbarze. Ołtarz będzie liczył ponad 6 m wysokości i 3 m szerokości. W jego wnękach będą znajdować się figury świętych, w predelli umieszczone będą płaskorzeźby scen ewangelicznych, a w środku prezentować się będzie witraż przedstawiający św. Barbarę”.

Dawny wystrój kościoła na starej fotografii.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *