|

Biłgoraj – Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych – pomysł dobry, wykonanie słabsze…

Zaprezentowano projekt pierzei południowej, która zamknie Rynek Żydowski Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych w Biłgoraju. W budynkach znajdować się będzie 19 mieszkań, 7 lokali usługowych oraz 8 pokoi hotelowych.

Projekt pierzei południowej Rynku Żydowskiego.
Il. Ania Kuźmińska Longota/Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych.

”Miasteczko to ewenement na skale krajową. Budowane jest od podstaw zupełnie nowe miasto w starym stylu, dla którego inspiracją jest wielokulturowa tradycja Biłgoraja i okolic. Składa się z części staropolskiej, prawosławnej i żydowskiej. Projekt wart jest kilkaset milionów złotych. Do tej pory powstało ok. 15/20% planowanej zabudowy. Prace wciąż jednak trwają. Historyczna zabudowa centrum Biłgoraja została praktycznie wymazana w wyniku ostatniej wojny. Stąd inicjatywa Ś.P. Tadeusza Kuźmińskiego, lokalnego biznesmena i regionalisty budzi w mieście duże nadzieje.”

Nowy budynek w Miasteczku na Szlaku Kultur Kresowych
Foto: FB/Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych

O projekcie na stronie Miasteczka:

”„Nawet czekając na cud, należy coś robić” – ten cytat z „Niewolnika Eliasza” Isaaca Bashevisa Singera w pełni oddaje ideę, dzięki której Tadeusz Kuźmiński rozpoczął realizację projektu życia „Miasteczka na Szlaku Kultur Kresowych”. W 2005 roku na rzecz projektu własnego autorstwa została powołana przez Tadeusza Kuźmińskiego Fundacja Biłgoraj XXI. Pomysłodawca nie był zwolennikiem nowego, prostego i betonowego budownictwa. Głównym celem założenia miasteczka było odtworzenie czegoś co bezpowrotnie odeszło, chęć ocalenia drewnianej, ciekawej architektury, dawnej kultury i lokalnych tradycji od zapomnienia.”

Rekonstrukcja synagogi z Wołpy (obwód grodzieński, Białoruś) na Rynku Żydowskim.
Foto: FB/Twórczość i życie Rudolfa Buchalika.

Naszym zdaniem ten zacny pomysł znacznie zepsuła zabudowa otoczenia, a konkretniej zbyt wysoki (i kiczowaty, niestety) blok na zapleczu pierzei wschodniej, który powstawał równolegle z miasteczkiem:

Powstawanie pierzei wschodniej miasteczka, wraz z przeskalowanym blokiem na jej zapleczu.
Źródło: Google Street View
Widok na ukończone: pierzeję wschodnią miasteczka oraz przeskalowany i niestety kiczowaty blok w tle…
Źródło: Google Street View

Ponadto jedna z kamienic projektowanej pierzei południowej miasteczka jest dość wierną kopią istniejącej kamienicy Oleśnickich z Rynku w Sandomierzu – czy naprawdę nie można było zaprojektować czegoś oryginalnego, ale w dawnym stylu lub jeśli już chciano kopiować, to jakąś nieistniejącą kamienicę, np. z Szydłowca?

Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych w Biłgoraju – wizualizacja.
Il. FB/Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych

Info i propozycję wpisu przesłał Dawid Mucha. Komentarze wytłuszczone oraz zdjęcia z Google Street View wraz z podpisami pochodzą z kolei od nas.

Facebook i strona miasteczka oraz film o miasteczku

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *