|

Niemcy – wymiana zabudowy na starym mieście w Wetzlar (Hesja)

„Plac Katedralny się zmienia – nadeszła ostatnia godzina dla wybudowanego w 1979 roku wielofunkcyjnego budynku naprzeciwko katedry na Starym Mieście w Wetzlar. Na początku 2023 roku rozpoczęły się prace rozbiórkowe przestarzałej konstrukcji betonowej, w miejscu której powstaną „Kwartały Katedralne”. Kwartały to wieloczęściowa inwestycja, której fasady harmonijnie wpiszą się w historyczny krajobraz starego miasta.”

Tyle oficjalna strona miasta. Więcej interesujących szczegółów dostarcza strona inwestycji:”-Czemu nowoczesny budynek musi zostać wyburzony? Jak powszechnie wiadomo, od końca II Wojny Światowej aż do lat 80. XX w. w wielu miejscach zabytki i place były zastępowane ciężkimi i przerośniętymi betonowymi bryłami. Na przykład dawny secesyjny kryty basen w Wetzlar musiał ustąpić miejsca wielkoformatowemu budynkowi Woolworth – co z dzisiejszej perspektywy jest podejściem niewyobrażalnym.

-Jeden z największych grzechów budowlanych w Niemczech. W latach 70./80. powstał także budynek przy katedrze. Mimo, że wielu mieszkańców Wetzlar przyzwyczaiło się już do jego niechlujnego wyglądu, to tak naprawdę nigdy nie wpisał się on w malowniczą, historyczną starówkę miasta Wetzlar. Określano go nawet jako jeden z największych grzechów budowlanych w Niemczech.

-Konstrukcja wymagająca pilnego remontu. Liczne badania konstrukcji budynku wykazały wiele wad, które można było jedynie doraźnie naprawić poprzez skomplikowane i kosztowne prace renowacyjne. Ten ewidentnie nieekonomiczny remont, który likwidowałby tylko bieżące problemy, nie miałby innych pozytywnych efektów. Z tego względu wszystkie strony zgodziły się co do tego, że nie ma on logicznego uzasadnienia.

Dlatego też planowanie rozbiórki i budowy nowych obiektów rozpoczęło się już teraz w tym ważnym dla miasta miejscu, naprzeciwko katedry w Wetzlar. Jednak w przeciwieństwie do istniejącej zabudowy, nowe budynki powinny lepiej wpisywać się w historyczne centrum miasta. W ramach wielu publicznych dyskusji i głosowań powstał projekt obiektów o rozmaitym przeznaczeniu, który właśnie teraz jest realizowany.”

Źródło: Domhöfe Wetzlar (domhoefe-wetzlar.de)

Krytyka

Nie wszystkich zdaniem jednak jest aż tak dobrze. Choć nowe kwartały to krok w dobrym kierunku to jest to wciąż tylko stylizowana nowoczesna architektura. Zwraca na to uwagę jeden ze znanych lokalnych społeczników Harald Minde: „Fasady planowanych Kwartałów Katedralnych nie dorównują architekturze Starego Miasta. Są nudne i pod wieloma względami powtarzają architektoniczny grzech modernistycznego budynku. Kwartały Katedralne nie pasują wystarczająco do Starego Miasta. Mam nadzieję na zasadniczą poprawę w tej kwestii (pewne małe korekty już wykonano – przyp. red.).

Materiał filmowy:

Wetzlar. Wyburzony budynek wielofunkcyjny z roku 1979 i planowana nowa zabudowa.
Wielofunkcyjny budynek z roku 1979 na Starym Mieście w Wetzlar przed i w trakcie wyburzania.
Plac Katedralny w Wetzlar.
W centrum na drugim planie widoczny zespół zabudowy z 1979 r. przeznaczony do wyburzenia.
To samo miejsce obecnie.
Projekt tzw. Kwartałów Katedralnych, które zastąpią zabudowę z roku 1979.
Nieistniejąca pierzeja Placu Katedralnego tuż po II wojnie światowej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *