Lwów – wyremontowano dawną fabrykę alkoholi „Kronik i Syn” z przeznaczeniem na Centrum Sztuki „Fabryka Dżemów”

Wyremontowana w tym roku dawna fabryka została zaadaptowana na potrzeby Centrum Sztuki „Fabryka Dżemów”. Początkowo planowano wyburzyć część fasady by wybudować nowoczesny pawilon. Neogotycki budynek, przy dawnej ul. hetmana Żółkiewskiego, powstał w 1872 roku dla Józefa Kronika. Pierwotnie działała tu fabryka alkoholi „Kronik i Syn”. Wieża została dobudowana w 1910 r. jako mieszkanie właściciela. Po wojnie budynek pełnił funkcję magazynu wina a od roku 1970 produkowano w nim przetwory z owoców i warzyw. Fabryka została zamknięta w latach 90. z wolna popadając w ruinę. Od 2008 r. zaczęto wykorzystywać ją dla różnego rodzaju wydarzeń artystycznych. W 2015 r. obiekt kupił filantrop, społecznik i historyk dr Harald Binder z myślą o wyremontowaniu zabytku na centrum sztuki. Rozpisano międzynarodowy konkurs architektoniczny. Zwycięski projekt austriackiego studia Atelier Stefan Rindler zakładał wyburzenie części oryginalnej fasady pod budowę nowoczesnego pawilonu: „Technicznie zużyta oficyna zostanie zastąpiona nowym budynkiem, który stworzy nową tożsamość architektoniczną. W ten sposób powstanie organiczne połączenie nowych, dyskretnych budynków. To będzie zapowiedź nowej treści, które jednocześnie podkreśli wyjątkowość zabytkowego zespołu.”

Wizualizacje: Архітектура – Jam Factory

Ostatecznie plany te zarzucono (nowoczesna kubatura dla teatru powstała na zapleczu). Tłumaczono to chęcią zachowania oryginalnego wyglądu „tego imponującego i trochę tajemniczego kompleksu”. Ponadto decydując się na konserwację zachowawczą, „pierwszeństwo dano podejściu do dziedzictwa, które nie opiera się tylko na opinii władz państwowych czy profesjonalnych ekspertów, ale uwzględnia również stanowisko społeczeństwa”. Po remoncie i adaptacji Jam Factory Art Center służy jako miejsce wystaw, koncertów, konferencji i pokazów teatralnych. Otwarcie zostało opóźnione o rok ze względu na wybuch wojny.

Więcej: Jam Factory Art Center, Largest Contemporary Art Center, Opens In Lviv | MENAFN.COM | Studium Miejsca: Fabryka Dżemów, Lwów — Praga Lab (ohpraga.pl)

Budynek dawnej fabryki alkoholi przed i po remoncie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *