W tym miesiącu swoją działalność rozpoczyna grupa Architektoniczna Rewolta (w skrócie Archiwolta)

Link do grupy: Architektoniczna Rewolta | Facebook

„W Polsce wiele mówi się o chaosie przestrzennym, betonozie i patodeweloperce. Mało kto upomina się jednak o ludzkie oblicze samej architektury. Z tego powodu chcielibyśmy zainicjować polską sekcję „The Architectural Uprising”!

„AU” to oddolny ruch, którego początki sięgają roku 2014 w Skandynawii. Sednem inicjatywy jest opór przeciwko forsowanej od lat brzydocie „nowoczesnego” budownictwa oraz wskazywanie i popieranie dobrych alternatyw. Do dnia dzisiejszego AU doczekał się oddziałów w ponad czterdziestu różnych krajach. Ruch ma na swoim koncie także istotne sukcesy: przykładowo, w jednej ze szwedzkich gmin udało się wprowadzić przepis, na mocy którego nowe budynki muszą powstawać w lokalnym, tradycyjnym stylu.

Zapraszamy do włączenia się w działalność grupy, udostępniania szczególnie oburzających Was projektów i wskazywania tych przykładów realizacji, które dowodzą, że nie jesteśmy w architekturze skazani na minimalistyczne pudełka!”

Pomysłodawcy założenia grupy mają nadzieję, że stanie się ona w przyszłości zarzewiem większego społecznego stowarzyszenia. Jego celem byłoby promowanie tradycyjnej i klasycznej architektury na szczeblu lokalnym i państwowym. Innym pomysłem byłoby organizowanie corocznego plebiscytu na najpiękniejszy i najbrzydszy nowy budynek w Polsce.

Logo Architektonicznej Rewolty (Archiwolty)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *