Tarnów – wirtualna rekonstrukcja zamku na Górze św. Marcina

Garść nowości z Tarnowa. Powstaje wirtualna rekonstrukcja zamku na Górze św. Marcina. Niestety to koniec dobrych wiadomości bowiem widoków na zabezpieczenie ruin wciąż nie ma. ”Od kilku dni w mediach społecznościowych podziwiać można imponującą wizualizację autorstwa Michała Szumlańskiego, która prezentuje w całej okazałości zamek Tarnowskich z czasów jego świetności.”

Artykuł: Powstaje komputerowa wizualizacja zamku na Górze św. Marcina [ZDJĘCIA] | TEMI – Twoje Media Informacyjne | Postępy na bieżąco można oglądać na profilu FB/Michał Szumlański – Grafika i Architektura

Zamek w Tarnowie nie miał szczęścia. W średniowieczu była to jedna z większych warowni w kraju. Dziś to jedynie resztki sypiących się murów niknących z roku na rok coraz bardziej pośród dzikiej zieleni. Stan ten jest wstydem dla miasta, ale jakiekolwiek prace przy uczytelnieniu ruin czy fragmentarycznej odbudowie blokuje spór ze spadkobiercami Sanguszków o prawo do zamkowego wzgórza: ”Spór o prawo do gruntu z ruinami średniowiecznej budowli ciągnie się już od 14 lat. Skandal wybuchł w 2008 roku, gdy wyszło na jaw, że książę Paweł – potomek dawnych właścicieli Tarnowa – sprzedał prywatnej spółce z Krakowa, założonej krótko przed podpisaniem umowy, dwie działki o powierzchni ponad 5 hektarów na Górze św. Marcina. Do tego czasu panowało przekonanie, że jest to teren miasta.”

”Coraz bardziej boję się tego, że Zamkomania za kilka lat będzie tylko z nazwy kojarzyć się z tym miejscem, bo po zamku – chlubie Tarnowa nie będzie już śladu. Uczestnicy naszych turniejów, którzy przyjeżdżają z całej Polski dziwią się temu, że gdzie indziej zamki są z mozołem odbudowywane, stanowią atrakcje turystyczne, a u nas tak piękne i cenne miejsce umiera – mówi Ewa Kropiowska, prezes stowarzyszenia Zamek Tarnowski.”

Najnowszy artykuł dotyczący sporu o ruiny zamku: Tarnów. Spór miasta z Sanguszkami blokuje prace przy ruinach zamku na Górze św. Marcina. Zamiast atrakcji turystycznej – miejsce wstydu | Tarnów Nasze Miasto

Stowarzyszenie Zamek Tarnowski walczy o ratowanie ruin od 2006 r. Głównym celem stowarzyszenia jest: ”Odbudowa Zamku Tarnowskiego na zasadzie rekompozycji zabudowań i fortyfikacji zamkowych wraz z bezpośrednim otoczeniem, według danych archeologicznych i historycznych.”

Info przesłał Pan Damian Pych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *