Baranowice (woj. śląskie) – dobiega końca remont pałacu. Efekt wygląda imponująco!

Uroczysty odbiór kończący prace w baranowickim Pałacu po kompleksowym remoncie odbył się we wtorek (28 lutego). W trakcie prac przy zrujnowanym zabytku zrekonstruowano m.in. zniszczony detal architektoniczny, stolarkę okienną i drzwiową oraz secesyjne polichromie: ”Polichromie, które znajdują się na ścianach zachowały się w części pałacu i zostały odtworzone ze szczątkowych elementów, do których dopisaliśmy sobie pewną historię – mówi Ewa Pańczyk – Miejski Konserwator Zabytków.”

Obecnie trwają jeszcze prace przy wyposażaniu wnętrz oraz w parku, który został oczyszczony z gruzu, śmieci i samosiewów. Wyburzono również budynki gospodarze z lat 70. XX wieku. Pozostało jedynie wykonać ścieżki, oświetlenie i pałacowy park będzie gotowy na przyjęcie zwiedzających. ”Miasto Żory pozyskało dodatkowe dofinansowanie w kwocie 3 053 170,45 zł w ramach projektu pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach”. Aktualnie dofinansowanie wynosi 16 206 185,59 zł, a całkowita wartość projektu wynosi 29 583 464,89 zł”. Docelowo, w pałacu odbywać się będą wystawy, imprezy kulturalne i spotkania biznesowe. Wykonawcy inwestycji – firma ARS LONGA Konserwacja Dzieł Sztuki i Obiektów Zabytkowych, Wodpol Sp. z o.o., Janczy Studio.”

Informacje na podstawie artykułów: Żory: Pałac w Baranowicach już po odbiorze • www.tuzory.pl | Kończy się remont Pałacu w Baranowicach. Zobacz ZDJĘCIA! Imponujący efekt wielomiesięcznych prac budowlanych i konserwatorskich | Żory Nasze Miasto

Historia

Pałac powstał w XVII w. Przebudowywany i rozbudowywany, m.in. w poł. XIX w. przez starostę rybnickiego Emila barona Durant de Senegas. Po I wojnie światowej przekształcony w ośrodek wczasowy dla górników. W latach 50. budynek zajęła szkoła podstawowa. W 1994 r. szkołę przeniesiono, a pałac sprzedano. Od tego momentu zabytek zaczął popadać w ruinę. Prywatny właściciel, naciskany przez konserwatora, prowizorycznie naprawił dach a następnie odsprzedał w 2008 r. pałac miastu za 1,3 mln zł. Pierwsze próby uzyskania dofinansowania nie powiodły się. W 2015 r. pałac o mało nie spłonął gdy nieznany sprawca podpalił śmieci, deski i gumoleum w jednym z pałacowych pokojów. Na szczęście pożar w porę zauważył jeden z mieszkańców i poinformował straż pożarną. Wkrótce po tym wydarzeniu mieszkańcy miasta skierowali do władz petycję z prośbą o wzmożenie wysiłków w celu ratowania zabytku. W 2018 r. miała miejsce kolejna próba podpalenia, tym razem jednego z parkowych drzew-pomników przyrody. Pożar w porę dostrzegł podczas treningu i ugasił miejscowy policjant. Dofinansowanie na remont pałacu udało się zdobyć w roku 2019.

Elewacja północna pałacu w Baranowicach ”przed” i ”po”.
Foto: Justyna Gruner (G), ARS LONGA Konserwacja Dzieł Sztuki i Obiektów Zabytkowych (D).
Wnętrze pałacu „przed” i „po”.
Zrekonstruowane secesyjne polichromie w pałacu w Baranowicach.
Foto: ARS LONGA Konserwacja Dzieł Sztuki i Obiektów Zabytkowych.
Elewacja południowa pałacu w Baranowicach ”przed” i ”po”.
Foto: zory.naszemiasto.pl (G), ARS LONGA Konserwacja Dzieł Sztuki i Obiektów Zabytkowych (D).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *