|

Jaszczów (woj. lubelskie) – dwór, nad którym już zawalił się dach, uratowany przez nowego właściciela

Dwór w Jaszczowie (woj. lubelskie) wybudowano w roku 1812 dla rodu Kickich. Jego najbardziej znanym właścicielem był generał Ludwik Kicki, adiutant księcia Józefa Poniatowskiego, bohater wojenny, uczestnik m.in. wyprawy na Moskwę w 1812 r., który poległ w trakcie szarży jazdy w bitwie pod Ostrołęką w roku 1831.

Dwór następnie należał m.in. do Potockich, Rostworowskich, Poniatowskich. W czasie II wojny światowej oficyna dworu (dawny zbór ariański) została zniszczona i wkrótce rozebrana. Po wojnie prywatni właściciele poza doraźnymi pracami nie mieli środków by gruntownie wyremontować dwór. W latach 50. XX w. rozebrano werandę. W 2010 r. nad opuszczonym już budynkiem zawalił się dach.

W 2014 roku nowy prywatny właściciel zabezpieczył ruinę i rozpoczął trwającą dwa lata odbudowę:

„W okresie od maja 2014 do kwietnia 2015 r. wykonano kapitalny remont obiektu, mający na celu odtworzenie bryły i konstrukcji ścian – przy maksymalnym zachowaniu i utrwaleniu oryginalnej substancji architektonicznej oraz zachowaniu elementów wystroju wnętrza.

Zakres robót i prac obejmował: wykonanie ścian zewnętrznych z bali drewnianych z wykorzystaniem oryginalnych elementów poddanych konserwacji, częściowe odtworzenie ścian wewnętrznych – z zachowaniem historycznego układu pomieszczeń, wykonanie podpiwniczenia w części północno-zachodniej wraz z zejściem schodami zewnętrznymi, odtworzenie formy dachu dwuspadowego wraz z podcieniem od strony ogrodu, wykonanie doświetlenia poddasza w formie „powiek”, zamontowanie nowej stolarki okiennej i drzwiowej, odtworzenie drewnianego stropu wraz z montażem zachowanych belek stropowych i odeskowania z dekoracją malarską (po uprzedniej konserwacji).”

Więcej info oraz zdjęć na FB Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Dworu po odbudowie już nie otynkowano. Nie przywrócono również okiennic. Z tego względu część osób krytykuje wynik prac. Jakie jest Państwa zdanie?

Dwór w Jaszczowie przed i po odbudowie.
Foto archiwalne: Grzegorz Brzeczykowski/ZAMKI, PAŁACE i DWORY POLSKIE.
Foto współczesne: Grzegorz Chowicki/polskiezabytki.pl
Dwór w Jaszczowie przed i po odbudowie.
Foto archiwalne: Grzegorz Brzeczykowski/ZAMKI, PAŁACE i DWORY POLSKIE.
Foto współczesne: Grzegorz Chowicki/polskiezabytki.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *