Szklarska Poręba – protest-happening mieszkańców przeciwko inwazji deweloperów

„Wow! Jak tu pięknie. Zalejmy to betonem”, „Trzeba naprawić system”, „Zabytkowy układ urbanistyczny. Inwestorze, uszanuj to!”, „Nasz tradycyjny krajobraz jest zagrożony!”

Takie transparenty nieśli mieszkańcy Szklarskiej Poręby podczas protestu-happeningu przeciwko inwazji deweloperów. Burmistrz miasta Paweł Popłoński przyznaje, że Szklarska Poręba jest „wizytówką betonozy” i deklaruje, że nawet jeśli nie będzie mógł zabronić to będzie starał się chociaż utrudnić budowę apartamentowców.

Szklarska Poręba nie jest niestety jedynym miastem mierzącym się z zalewem nieszanującej kontekstu ani urbanistyki architektury oraz deweloperki. Problem jest ogólnopolski. Wśród części polityków istnieje nawet jego świadomość. Niestety nawet ci, którzy deklarują troskę o polski krajobraz „nie bardzo wiedzą jak o niego walczyć” wskazując, że „od tego jest przecież NIAiU”.

W Wielkiej Brytanii, w ramach kampanii wyborczej, partia Labourzystów stara się zwabić wyborców hasłem budowy nowych miast inspirowanych stylem edwardiańskim oraz zielenią w przestrzeni publicznej („Next generation of new towns”, „Edwardian mansion blocks and tree-lined streets” – link w komentarzu).

A jak jest w Polsce? Czy możemy i powinniśmy oczekiwać od polityków bardziej zdecydowanych działań zmierzających do ochrony polskiego krajobrazu?

Materiał filmowy z protestów w Szklarskiej Porębie (zachodnia.tv): Film | Facebook

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *