|

Częstochowa – tradycyjne propozycje rewaloryzacji Starego Miasta

Dzisiaj prezentujemy projekt rekonstrukcji przyrynkowych kamienic w miejscu modernistycznego domu handlowego z 1975 r. oraz możliwą rewaloryzację ul. Garncarskiej w Częstochowie. Poniższy tekst oraz wizualizacje przygotował dla nas Piotr Skorupa, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych, architekt wnętrz.

„Stare Miasto w Częstochowie jest obszarem zdegradowanym materialnie i społecznie a rewitalizacja tego terenu powinna była zacząć się dekady temu.

W miejscu gdzie stoi dziś DH Puchatek przed wojną stały szeregi zwartej zabudowy, zarówno od strony Starego Rynku jak i ulicy Warszawskiej. Dzieliła je wąska ulica Gęsia. Kamienice znajdujące się w sercu dawnego getta zostały rozebrane nakazem okupanta, zaś władze miasta poszerzając jezdnię ulicy Mirowskiej utrwaliły dużą wyrwę w zabudowie. Dziś w tym miejscu stoi obiekt z czasów PRL czyli dom handlowy Puchatek projektu arch. M. Kruszyńskiego.

Nielubiany przez wielu mieszkańców miasta budynek swoją bryłą przypomina o przypadkowości lokalizacji – zastępuje dziś zwartą pierzeję zachodnią Starego Rynku oraz pierzeję wschodnią ulicy Warszawskiej, sąsiaduje z zabytkowym i najstarszym w mieście kościołem farnym Św. Zygmunta (XIV w.).

Na przestrzeni lat pojawiały się liczne prace dyplomowe, w których studenci starali się przedstawiać pomysły na „oswojenie” Puchatka poprzez jego modernizację. Brakowało jednak wizji odbudowy w tym miejscu kamienic, które zostały wyburzone. Materiał opracowałem w oparciu o przedwojenną dokumentację fotograficzną oraz historyczne plany tej części miasta.

W przypadku ulicy Garncarskiej zabudowa istnieje, jednak nie podejmuje się kompleksowych prac mających na celu rewitalizację staromiejskich ulic. Zainspirowany zachowanym detalem, typem zabudowy oraz wyzwaniem przywrócenia do życia Starego Miasta i odzyskania go przez miasto przedstawiam wizję renowacji kamienic jako przykładowy efekt docelowy, do którego mogłyby dążyć władze Częstochowy, ale także jej mieszkańcy.”

Pierzeja zachodnia Starego Rynku w Częstochowie obecnie oraz na wizualizacji po odbudowie kamieniczek.
Il. Piotr Skorupa.
Wyburzona przez Niemców zachodnia pierzeja Starego Rynku w Częstochowie. 1925-1930.
Il. fotopolska.eu
Zachodnia pierzeja Starego Rynku obecnie.
Foto: Mariusz Brzeziński/fotopolska.eu.
Odbudowane kamienice w miejscu domu handlowego z 1975.
Il. Piotr Skorupa.
Odbudowane kamienice w miejscu domu handlowego z 1975.
Piotr Skorupa.
Projekt rewaloryzacji ul. Garncarskiej w Częstochowie.
Il. google maps, Piotr Skorupa.
Projekt rewaloryzacji ul. Garncarskiej w Częstochowie.
Il. google maps, Piotr Skorupa.
Ulica Garncarska na Starym Mieście w Częstochowie obecnie.
Foto za: Piotr Skorupa.
Rewaloryzacja ul. Garncarskiej w Częstochowie.
Il. Piotr Skorupa.
Rewaloryzacja ul. Garncarskiej w Częstochowie.
Il. Piotr Skorupa.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *