Kościół Franciszkanów w Zamościu – pierwsze efekty rekonstrukcji

Choć do końca prac przy ”rewitalizacji największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce” droga jeszcze daleka, to już dziś można oglądać pierwszą zrekonstruowaną fasadę świątyni.

Kościół Franciszkanów w Zamościu uchodzi w literaturze historycznej i artystycznej za jedną z najwspanialszych świątyń dawnej Rzeczpospolitej. Budowę kościoła fundacji Tomasza Zamoyskiego i jego żony Katarzyny z Ostrogskich rozpoczęto w 1637 r. Ukończony w 1685 r. był największą świątynią Zamościa.

W czasie zaborów Rosjanie przeznaczyli budynek na magazyn wojskowy przebudowując wnętrze oraz rozebrali dzwonnicę i klasztor. W 1887 r. budynek zamieniono na koszary kozackie. Dach został obniżony, ozdobne szczyty rozebrane a sklepienia wnętrz wymienione na strop. W 1993 r. świątynię zwrócono franciszkanom. W 2017 r. parafia uzyskała dofinansowanie na projekt, którego celem jest przywrócenie historycznej formy świątyni oraz zagospodarowanie pobliskiego terenu.

Więcej o inwestycji: Trwa Wielkie Dzieło Odbudowy! – Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce – Zamość (dzieloodbudowy.pl)

Na górze: „Front kościoła oo. Franciszkanów od zachodu, zamienionego na koszary”, widok z lat ok.1820-1840. Obok: kościół przed pracami (wiki). Poniżej: kościół obecnie (za: FB/Parafia pw. Zwiastowania NMP pod opieką OO. Franciszkanów w Zamościu).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *