|

Niemcy – wyniki konkursu na budynek roku 2022

I nagrodę w konkursie Budynek Roku 2022 w Niemczech otrzymała kamienica przy Burggasse 17 w Schweinfurcie w Bawarii.

Zlokalizowany na starym mieście w Schweinfurcie budynek jest pod każdym względem wyjątkowy. Wybudowany w 1563 r. w stylu ”renesansu frankońskiego” na pozostałościach starszej budowli jest jedną z najstarszych zachowanych kamienic w mieście. Zniszczony podczas II wojny światowej, został odbudowany prowizorycznie. Jeszcze dwa lata temu trudno było sobie wyobrazić piękno i potencjał tego budynku…Nagrodę w ręce inwestorów małżeństwa Philomeny i Petera Müllerów, przekazał Tilo Bergmann prezes Stadtbild Deutschland e. V., społecznej organizacji promującej rekonstrukcje i architekturę tradycyjną w Niemczech: ”Stowarzyszenie pragnie uhonorować zaangażowanie inwestora, pracę architekta oraz konserwatorów. Na szczególne słowa uznania zasługuje renowacja oraz rekonstrukcja malowideł bocznej elewacji.”

II oraz III miejsce w plebiscycie otrzymała pracownia Architekturbüro Patzschke & Partner za współczesne kamienice w Berlinie: ”Obie kamienice doskonale wpisują się w kontekst i wzorcowo domykają zabudowę”.

Źródło: Burggasse 17 in Schweinfurt gewinnt Wahl zum Gebäude des Jahres 2022 – Stadtbild Deutschland (verein-stadtbild-deutschland.org)

I nagroda.
Restauracja kamienicy Burggasse 17, Schweinfurt.
Philomena i Petera Müller oraz architekt Friedrich Staib aus Sommerhausen.
I nagroda.
Restauracja kamienicy Burggasse 17, Schweinfurt.
Philomena i Petera Müller oraz architekt Friedrich Staib aus Sommerhausen.
II nagroda.
Zespół nowych budynków Haus Nassau, Berlin.
Architekten Patzschke & Partner.
III nagroda.
Nowa kamienica przy Marienbader Straße 9, Berlin.
Architekten Patzschke & Partner.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *