Dom ze Sztutowa – Muzeum Wolnego Czasu w Krynicy Morskiej
Od niedawna, ulegając namowom, Fundacja Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej rozpoczęła publikację materiałów związanych z ratowanymi przez nią budynkami. Poniżej jeden z nich – dom ze Sztutowa. Fundacja otrzymała ten zrujnowany i opuszczony budynek za darmo. Jego poprzedni właściciel nie zamierzał go odnawiać i prawdopodobnie czekałaby go zagłada, podobnie jak w przypadku wielu innych drewnianych domów na Żuławach oraz Mierzei Wiślanej.
W 2015 budynek został najpierw zdemontowany a następnie odtworzony w leżącej nieopodal Krynicy Morskiej: ”Zachowano przy tym wszystkie dawne techniki budowlane, począwszy od ceglanego podpiwniczenia, do najmniejszych elementów, takich jak klamki, zamki czy „staromodne” włączniki światła.”
Więcej zdjęć odbudowywanego domu na profilu FB Fundacji: Fundacja Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej – posty | Facebook
Budynek dostał nowe życie, choć niektóre rozwiązania wydają się być dyskusyjne. Po odbudowie dom został też rozbudowany o tzw. ”wieżę”- kreację konserwatorską. ”Wieża” powstała w miejscu gdzie niegdyś znajdowały się zabudowania gospodarcze zaś stylem nawiązuje do kurortowej zabudowy charakterystycznej dla Krynicy Morskiej (zdjęcie w komentarzu). Jak podkreślają członkowie Fundacji budynek po przeniesieniu jako jedyny zgodny jest z zapisem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, ”w którym wyraźnie stoi napisane, że budynki w strefie ochrony konserwatorskiej, czyli w północnej części miasta mają wpisywać się w estetykę tradycyjnej zabudowy Krynicy Morskiej z XIX wieku”. ”Po liczbie osób fotografujących budynek, komentujących, przygodnie odwiedzających widzimy, że nie trzeba wiele, wystarczy przykład postawienia jednego budynku w otoczeniu styropianu, aby części społeczeństwa otworzyć oczy, aby dać wzór do naśladowania” – mówi założyciel Fundacji, historyk sztuki Filip Gawliński.
Obecnie budynek pełni rolę siedziby Muzeum Wolnego Czasu.
Założona w 2019 roku Fundacja Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej działa na rzecz ratowania i promowania architektury drewnianej w Polsce: ”Tracąc architekturę drewnianą tracimy dziedzictwo historyczne, wzorce dla współczesnej architektury, tracimy walory krajobrazowe i podstawy dla rozwoju turystyki. Współczesna turystyka nie wymaga przecież luksusowych hoteli, lecz walorów rustykalnej unikatowości, harmonii i spokoju. Te walory potrafi zapewnić jedynie zrównoważona zabudowa zabytkowa złączona z krajobrazem historycznym”.
Profil FB Fundacji: Fundacja Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej | Facebook