|

Ukraina – aktualny stan odbudowy zamku w Czortkowie i zabezpieczanie dzieł sztuki we Lwowie

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o postępującej odbudowie zamku w Czortkowie na Ukrainie. Dzisiaj ponownie wracamy do tego tematu, aby pokazać Państwu na jakim etapie była odbudowa zamku Golskich i Potockich 20 lutego b.r. – na 4 dni przed rozpoczęciem wojny. Zabytek znajduje się w obwodzie tarnopolskim.

Dziś trwają także gorączkowe przygotowania, zmierzające do zabezpieczenia najcenniejszych dzieł sztuki – tak jak tutaj, w Narodowym Muzeum we Lwowie: At Ukraine’s largest art museum, a race to protect heritage | AP News

„Wojna na Ukrainie to przede wszystkim zagrożone życie ludzkie. Zagrożone są jednak także zabytki świadczące o wielokulturowej historii tych ziem. Ewentualne ich zniszczenie spowoduje niepowetowane straty nie tylko dla Ukraińców, ale także dla Polaków i szerzej dla całego dziedzictwa ludzkości.”

Dlatego pomoc organizuje m.in. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, działająca na pisemną prośbę miejskiej konserwator zabytków Lwowa: Zbiórka na rzecz zabezpieczenia zabytków Ukrainy | zrzutka.pl. Akcję koordynuje Instytut Polonika.

Ukraina – zamek w Czortkowie przed rozpoczęciem odbudowy oraz w jej trakcie.
Źródło: Чортківський замок (castles.com.ua) | Zamkyikhramyukrainy | Facebook

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *