|

Brama Krakowska w Radomiu zostanie odbudowana?

Odsłonięte w latach 60 fundamenty Bramy Krakowskiej to obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych pamiątek historycznych Radomia. „Południowy wjazd do miasta kazimierzowskiego, obecnie stanowiący jedynie relikt przeszłości, zostanie przywrócony do życia. Pieniądze na renowację ma przekazać samorząd województwa.”

Odbudowana brama ma stać się częścią muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Więcej w artykule: Jest decyzja w sprawie odbudowy Bramy Krakowskiej (zebrra.tv)

Jak będzie wyglądać Brama? Na projekt trzeba będzie jeszcze poczekać. Istnieje kilka koncepcji. Na razie pewnym jest tylko, że nie powstanie ona wg nowoczesnego („modernistycznego”) projektu wybranego przez jury w 2011 roku. Zwycięski projekt został wtedy oprotestowany przez Radomian i Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. „Zwycięskie projekty, są jak na swoją miarę funkcjonalne, nowoczesne, ale w moim subiektywnym odczuciu, a mam nadzieję, że i nie tylko moim, w otoczeniu starego zamku, gotyckiego muru i kościoła farnego, są jak szczerozłoty ząb w uśmiechu pięknej kobiety”, pisał na łamach ,,Gazety Radomskiej” dziennikarz Jacek Lombarski.

Brama Krakowska była jedną z trzech bram miejskich Radomia. Budynek został rozebrany w XIX wieku i istnieje obecnie jedynie we fragmentach w postaci fundamentów i jednej ze ścian zachowanej w murach gmachu popijarskiego. Starania o jej odbudowę trwają od 2000 roku.

Na zdjęciu zwycięski projekt pracowni Opaliński z Krakowa, miejsce po Bramie dzisiaj i jedna z propozycji konkursowych radomskiej firmy Maxpol.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *