W poniższym poście znajdą Państwo wybór polskich łuków/bram triumfalnych (jak i budynków kojarzących się z nimi poprzez formę architektoniczną) oraz część przegranych projektów konkursowych.
Decyzji jury towarzyszy niemal powszechne rozczarowanie. Jeden z komentujących publicystów stwierdził nawet, że ”pomnik „wiertło” jest niemal obraźliwy dla historii” (link do artykułu: Warzecha: Pomnik „wiertło” jest niemal obraźliwy dla historii. Jak to możliwe? [OPINIA] – Wiadomości (onet.pl). I dalej: ”Król jest nagi i widzi to każdy, kto ma trzeźwe spojrzenie. Mieliśmy dostać pomnik naszego triumfu – dostaniemy żenujący abstrakcyjny koszmarek, choćby symbolicznie nie nawiązujący do formy łuku triumfalnego”.
A czy mogło być lepiej? Część z Państwa miała nadzieję na powrót do staropolskiej tradycji budowania łuków triumfalnych jako elementów miejskiej architektury okazjonalnej. Inni jednak nawet cieszyli się z takiego a nie innego wyboru wskazując, że budowany współcześnie łuk triumfalny musiałby być kiczem porównywalnym do Łuku Unii Europejskiej w podwarszawskich Michałowicach…
Modrzewiowy dwór w Krasnogrudzie powstał w I poł. XIX w miejscu starszego założenia dworskiego dla ostatniego stolnika grodzieńskiego, patrioty, Macieja Eysymonta. W okresie międzywojennym budynek pełnił funkcję pensjonatu dla letników. W tym czasie należał do krewnych Czesława Miłosza a on sam wielokrotnie był w nim gościem. Poeta przyjeżdżał tutaj na wakacje i pisał wiersze. W…
Napisali do nas Państwo zaalarmowani realną możliwością wyburzenia zabytkowego Domu Zdrojowego w Jelitkowie, kurortowej nadmorskiej części Gdańska: „Ten piękny obiekt, unikalny w skali polskiego wybrzeża, cudem przetrwał wojenną zawieruchę. Niestety pożar w latach 60-tych pochłonął część bryły budynku. Obecne władze Gdańska dopuszczają rozbiórkę obiektu i postawienie tam betonowego kloca i to wbrew opinii mieszkańców. Konserwator…
Gdy nie ma możliwości fizycznej odbudowy zniszczonych na przestrzeni dziejów zamków pozostają nam ich komputerowe wizualizacje. Ahrem Belabrovik to pomysłodawca projektu VKL3D, który za cel kładzie sobie przypomnienie o wielkości i kulturalnym bogactwie naszych przodków poprzez komputerowe rekonstrukcje zabytków architektury Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Tym razem takiej rekonstrukcji doczekał się zamek Biały…
Choć do końca prac przy ”rewitalizacji największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce” droga jeszcze daleka, to już dziś można oglądać pierwszą zrekonstruowaną fasadę świątyni. Kościół Franciszkanów w Zamościu uchodzi w literaturze historycznej i artystycznej za jedną z najwspanialszych świątyń dawnej Rzeczpospolitej. Budowę kościoła fundacji Tomasza Zamoyskiego i jego żony Katarzyny z Ostrogskich rozpoczęto…
”Władze Muszyny otrzymały dotację na renowację ruin zamku w wysokości 8 mln złotych. Jak się jednak okazuje oferty złożone w drodze przetargu są za wysokie i trzeba ogłosić kolejny”, informuje Gazeta Krakowska. ”- Wszystko mamy przygotowane. Niestety pierwsze przetargi nie dały rezultatu, bo oferty były dużo droższe. Nie mamy więcej środków, które możemy przeznaczyć –…
Jeszcze niedawno wydawało się, że wieża zamku w Muszynie będzie jedynie nieznacznie podniesiona i wyrównana, zaś kamienica zamkowa odbudowana w formach betonowo-szklanego pawilonu (link w komentarzu poniżej). Dziś już wiadomo, że tak się jednak nie stanie a inwestycja, na którą miasto otrzymało 8 mln zł dotacji, pójdzie w zupełnie innym kierunku: ”Miasto uzyskało właśnie zgodę…