|

Brzeg – przywrócenie barokowego wystroju Sali Rajców w ratuszu

4 marca br. w ratuszu w Brzegu odbyło się oficjalne zamknięcie I etapu prac nad przywróceniem barokowego wystroju Sali Rajców.

Wnętrze przetrwało działania wojenne. Część wystroju została zniszczona dopiero po wojnie. Inne obiekty, które zinwentaryzowano jeszcze w latach 50-tych, ”zaginęło” w późniejszym czasie. Po remoncie w latach 80-tych do sali nie wróciły natomiast kartusze oraz rzeźba orła zdeponowane w magazynach Muzeum Piastów Śląskich. Pomysł ich powrotu oraz przywrócenia chociaż części pierwotnego wystroju Sali Rajców zrodził się w 2016 roku. Prace remontowo-konserwatorskie rozpoczęto w maju 2019 roku. Prowadziła je firma ARTIS Konserwacja Zabytków. Projekt przygotowała pracownia Jerzego Skarbka.

Prace obejmowały konserwację 8 kartuszy wieńczących szafy, konserwację rzeźby orła wraz z przywróceniem atrybutów oraz rekonstrukcję rzeźb putt zdobiących niegdyś balustradę. Ich gliniane modele powstały w oparciu o dokumentację fotograficzną. Te z kolei były podstawą do wykonania rzeźb w drewnie lipowym. Rzeźby wykonał Janusz Klekot z Wrocławia.

Całość prac kosztowała 544 889,32 zł, z czego 159 999,67 to dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostała kwota pochodziła z budżetu Gminy Brzeg.

Artykuł oraz materiał filmowy dokumentujący przebieg prac: Sala Rajców oficjalnie dostępna dla zwiedzających – Urząd Miasta w Brzegu

Info na temat remontu na skrzynkę kontaktową przesłał nadzorujący prace z ramienia inwestora Pan Andrzej Peszko.

Sala Rajców brzekiego ratusza przed i po przeprowadzonych pracach.
Archiwalne przedwojenne zdjęcie Sali Rajców brzeskiego ratusza oraz zrekonstruowana rzeźba putta z klepsydrą.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *