Tarnów – Multimedialne Centrum Artystyczne

Na skrzynkę otrzymaliśmy kolejny projekt, który budzi Państwa wątpliwości.

W 2013 roku tarnowski Urząd Miasta postanowił wyburzyć kamienicę, która zasłaniała odnowioną trzy lata wcześniej XVI-wieczną półbasztę obronną w ciągu murów miejskich. Plan był taki by stworzyć w tym miejscu nową atrakcję turystyczną Tarnowa. Konserwator zabytków przystał na ten pomysł i wyraził zgodę na wyburzenie budynku (więcej: Wyburzą kamienice by pokazać zabytkową półbasztę (radiokrakow.pl)).

Kamienicę wyburzono po długich staraniach w roku 2018. W jej miejscu kosztem 3 mln zł (w tym 1,8 mln zł dofinansowanie z UE i budżetu państwa) rozpoczęto budowę Multimedialnego Centrum Artystycznego, które wg założeń ma być miejscem warsztatów artystycznych, wykładów oraz wystaw organizowanych przez BWA.

Pierwotnie inwestycja miała zakończyć się tego samego roku. Pierwszy wykonawca zszedł jednak z placu budowy po tym gdy miasto zerwało z nim umowę (obecnie trwa proces sądowy). Drugi ”nie wyrobił się w czasie ze względu na warunki pogodowe” (Tarnów. Tak wygląda skwer przy Wałowej z Multimedialnym Centrum Artystycznym w trzecim roku budowy za 2 mln zł. Czy o to chodziło? [ZDJĘCIA] | Tarnów Nasze Miasto). W marcu pojawiły się problemy z wilgocią w piwnicach budynku. Na planowanym skwerze zaś zalegała woda. Tydzień temu z kolei okazało się, że oddanie inwestycji przesunie się kolejny raz bowiem ”fachowcy krzywo położyli płyty z piaskowca” (Tarnów. Kolejny problem na budowie skweru przy ulicy Wałowej. Tym razem fachowcy krzywo położyli płyty z piaskowca [ZDJĘCIA] | Tarnów Nasze Miasto).

Choć prace wykończeniowe potrwają prawdopodobnie jeszcze do jesieni to mieszkańcy już dzisiaj nie zostawiają na inwestycji suchej nitki. ”Sztandarowa inwestycja w „budkę na kebab” dobiega końca. Co tam miliony wydane… wszak nie za moje, a za Wasze, więc cieszcie się tarnowianie, bo ta „socrealistyczna” budowla zanurzona w renesansową basztę, łączy to co było z tym co było i tym co było😁 – komentuje inwestycję popularny tarnowski profil satyryczny Baniowy Tarnów.

”Multimedialne Centrum Artystyczne zamiast cieszyć oko spacerujących ulicą Wałową mieszkańców doprowadza ich do irytacji. Sam jego wygląd budzi spore kontrowersje. Zamiast lekkiej konstrukcji ze stali i ze szkła – co pierwotnie planowano – mamy plac zalany tonami betonu. A stojący pawilon nazywany jest potocznie „największą budą z kebabami w mieście”.– To, co zrobiono przy skwerze Spycimira to zbrodnia architektoniczna. Ten beton w zestawieniu z renesansową półbasztą pasuje tu jak pięść do nosa” (Tarnów. Fuszerka goni fuszerkę. Multimedialne Centrum Artystyczne przy ul. Wałowej jawi się jako tarnowski bubel XXI wieku – Tarnów IKC).

Foto: eska.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *