|

Zamość – pierwotny projekt budynku deweloperskiego przy ul. Bazyliańskiej 1 oraz zrealizowany, po protestach mieszkańców i negatywnej opinii NID

Projekt koncepcyjny budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Bazyliańskiej 1 na terenie Starego Miasta w Zamościu autorstwa Mateusza Tańskiego & Associates dla Bartecki Development w taki oto sposób był (i wciąż jest) reklamowany na stronie dewelopera: „Stare Miasto w Zamościu ze względu na swój zabytkowy, renesansowy charakter jest miastem, które stawia szczególne wyzwania. Współczesne formy pojawiające się w krajobrazie miejskim muszą spełniać wysokie wymagania i współgrać z kontekstem architektonicznym.

Bryła projektowanego budynku wypływa z analizy renesansowych fasad i jest wynikiem interpretacji kontekstu historycznego. Obiekt nawiązuje swoim charakterem do XVI-wiecznych renesansowych pałaców miejskich. Dodatkowego wyrazu dodaje zastosowany na elewacji intensywny kolor oraz charakterystyczne ukośne przeszklenia, stanowiące współczesną syntezę licznie występujących na zamojskim rynku architektonicznych elementów takich jak lukarny, gzymsy i pilastry”. Źródło: Bazyliańska 1 Apartments, Zamość, Poland — MTA (mateusz-tanski.com)

Projekt dewelopera od samego początku wzbudzał kontrowersje. Protestowali mieszkańcy:

Niezależna.pl przygotowała artykuł: „Szkaradny apartamentowiec na zamojskim Starym Mieście? Powiadamiamy UNESCO”. Pojawiły się plotki, że projekt zaakceptował Narodowy Instytut Dziedzictwa. NID szybko zaprzeczył tym informacjom. W opinii wydanej dla Lubelskiego WUOZ wskazano, że budynek nie powinien nawiązywać do zabudowy fortyfikacji lecz do sąsiedniej zabudowy mieszkalnej, powinien posiadać widoczne dwie kondygnacje z okapem dachu i gzymsem zaś kolorystyka i materiały wykończecniowe powinny uwzględniać lokalny charakter. Ostatecznie deweloper został zmuszony do zmiany pierwotnej koncepcji (Sukces Niezalezna.pl i mieszkańców Zamościa. Na starówce nie pojawią się nowoczesne apartamentowce! | Niezalezna.pl).

Pierwotny projekt budynku deweloperskiego przy ul. Bazyliańskiej 1
oraz zrealizowany, po protestach mieszkańców i negatywnej opinii NID.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *