Węgry – coraz bliżej zakończenia rekonstrukcji gmachu Królewskiego Ministerstwa Finansów w Budapeszcie
Fasada gmachu ulokowanego na Wzgórzu Zamkowym choć jeszcze nie została całkowicie odsłonięta już teraz robi ogromne wrażenie.
Neogotycki budynek Królewskiego Węgierskiego Ministerstwa Finansów zaprojektował Sándor Fellner. Gmach powstał w latach 1899-1907. Budynek został poważnie uszkodzony w trakcie II wojny światowej. Po wojnie nie było ani politycznej woli ani funduszy na jego odrestaurowanie, dlatego komunistyczne władze zdecydowały o obniżeniu gmachu i odbudowie w uproszczonej formie. Plany rekonstrukcji budynku zostały ogłoszone w 2018 r. zaś prace rozpoczęły się w roku 2021. Jak zwykle w przypadku takich inwestycji pojawiły się też głosy sprzeciwu. Część osób twierdziła, że powojenna odbudowa autorstwa Radosa Jenő posiada już własną zabytkową wartość, inni krytykowali koszty rekonstrukcji. Po ukończeniu inwestycji budynek znów będzie służył jako siedziba Ministerstwa Finansów.
A jak wyglądają detale? Proszę tylko spojrzeć! Fróna Levente – A Magyar Királyi Pénzügyminisztérium 120 éves… | Facebook | New Traditional Architecture | The return of the facade ornaments | Facebook
To już kolejna w ostatnich latach rekonstrukcja na Węgrzech po takich obiektach jak m.in. Budynek Straży Królewskiej, Królewska Ujeżdżalnia, Pałac Sándor, dom towarowy Corvin, MTESZ i plac Kossutha czy sala Św. Stefana na zamku w Budapeszcie. Węgierskie rekonstrukcje oceniane są generalnie bardzo pozytywnie. W odróżnieniu od nich większe kontrowersje wzbudzają odbudowy węgierskich zamków. Wynikać to może ze „zgniłego kompromisu” tj. próby pogodzenia chęci odbudowy zamków z doktryną konserwatorską o odróżnialności współczesnej interwencji. Polecamy również nasz post sprzed trzech lat na ten temat.