Kwidzyn – nowa zabudowa w obrębie Starego Rynku

Tak prezentuje się odbudowana w 2020 roku nowa pierzeja Starego Rynku w Kwidzynie (woj. pomorskie). Zwycięski projekt pracowni Archigraph z Kartuz został wyłoniony w drodze konkursu zorganizowanego przez odpowiedzialne za inwestycję Towarzystwo Budownictwa Społecznego (spółka w której większość udziałów posiada samorząd miasta) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział „Wybrzeże” w Gdańsku. Inne wyróżnione projekty można zobaczyć pod tym linkiem: Stare Miasto w Kwidzynie: Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji zabudowy II kwartału | Kwidzyn Nasze Miasto

Niedawno pomnika doczekał się prof. Jan Zachwatowicz, inicjator odbudowy Starego Miasta w Warszawie (połączenie wiernej rekonstrukcji historycznej z wprowadzonymi elementami nowego osiedla). Stawiana współcześnie zabudowa staromiejska w Polsce w żadnym jednak wypadku nie podąża za przykładem warszawskim (Kwidzyn, Malbork, Elbląg, Szczecin, Nysa). Czy nowa deweloperska starówka w Kwidzynie ma szansę z powodzeniem zastąpić tę historyczną?

Poniżej w komentarzu podcienia nowej pierzei…

Więcej zdjęć: Budowa ul. Błogosławionej Doroty na ukończeniu | Kwidzyn.pl

Stare miasto w Kwidzynie nie zostało zniszczone w trakcie działań wojennych. Po przejściu frontu w mieście ulokowano kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej. Ogromna masa czerwonoarmistów doprowadziła „poniemieckie” miasto do stanu ruiny. Kulminacją tego było spalenie starówki, która następnie została rozebrana. W jej miejscu powstało osiedle bloków mieszkalnych.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *