|

Wilno – nowoczesna „odbudowa” Pałacu Radziwiłłów jako siedziby litewskiego Narodowego Muzeum Sztuki

Ogłoszono wstępne wyniki międzynarodowego konkursu na projekt długo oczekiwanej odbudowy Pałacu Radziwiłłów w Wilnie, siedziby Narodowego Muzeum Sztuki a pierwotnie jednego z najważniejszych magnackich pałaców dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wygrał projekt pracowni Processoffice (ilustracja na dole). Za organizację konkursu, który nie przewidywał odbudowy pałacu w formach historycznych odpowiadały władze Muzeum, samorząd miasta oraz Litewski Związek Architektów.

O decyzji na swoim profilu FB poinformował dyrektor Muzeum Arūnas Gelūnas twierdząc, że zwycięski projekt „najlepiej oddaje szacunek wobec dziedzictwa historycznego oraz spełnia warunki nowoczesnego muzeum”. Jury składające się z czterech architektów, Dyrektora Narodowej Galerii Sztuki oraz samego Gelūnasa podjęło decyzję jednogłośnie. Dodatkową ozdobą dziedzińca pałacu mają być rzeźby w kształcie wielkich rur. Projekty konkursowe można zobaczyć pod linkiem (reszta projektów po kliknięciu słowa ČIA na końcu artykułu): Jonušo Radvilos rūmų konkursui pateikti 32 darbai – Lietuvos architektų sąjunga (architektusajunga.lt)

„Pałac Radziwiłłów w Wilnie to najwspanialszy wileński pałac wybudowany w XVIIw – wczesnobarokowa monumentalna rezydencja z renesansowymi wpływami powstała według projektu włoskiego architekta Constantino Tencalla dla księcia Janusza Radziwiłła w latach 1635-1654. Zakończenie prac łączyło się z objęciem przez księcia urzędu wojewody wileńskiego w 1653. Architektura pałacu miała przypominać o sile oraz wpływach księcia a jednocześnie stanowić estetyczną perfekcję.” (opis za profilem FB/Magnus Ducatus Lithuaniae). Pałac został częściowo rozebrany w XIXw. Do dziś zachowały się skrzydło północne pałacu oraz połowicznie, zrujnowane skrzydło główne. Pierwsze próby przywrócenia zabytku do stanu pierwotnego miały miejsce jeszcze w czasach Litewskiej SRR. W 2008r. projekt odbudowy w formach historycznych oraz makietę wykonał Simonas Jonaitis (old.ldm.lt/LDM/2014_images/RRM_projekto_ pristatymas.pdf)

„Chociaż wiele formalnych procedur wciąż jeszcze trwa, cały nasz zespół muzealny modli się, aby ten projekt został zrealizowany, ponieważ doprowadzi on do wielkiego przełomu w muzealnym życiu artystycznym i rozwoju centrum Wilna. Nie tylko wygląd zewnętrzny jest świetny – wewnętrzne przestrzenie są rozwiązane po prostu fantastycznie z wyczuciem!”, zachwala projekt Dyrektor.

A co Państwo sądzą na temat zwycięskiego projektu?

EDIT.
Pałac znajduje się w obrębie Starego Miasta w Wilnie, które od 1994 roku wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Widok pałacu od strony dziedzińca.
Fot: Vytautas Gabriūnas (G), projekt zwycięski (D).

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *