„W 2019 roku niszczejący od wielu lat zespół parkowo-pałacowy, w którym powstał „Kodeks Zamoyskiego” i redagowana była „Konstytucja 3 Maja”, został wykupiony przez władze województwa mazowieckiego.” Prowizorycznie zabezpieczono zrujnowane obiekty i rozpisano konkurs architektoniczny na „Opracowanie koncepcji rewitalizacji i adaptacji dla celów muzealnych, kulturalnych i naukowych zespołu pałacowego i założenia obronnego w Bieżuniu”.”
Wyniki konkursu ogłoszono 13. grudnia. Konkurs cechowało raczej ostrożne podejście architektów (poniżej pięć nagrodzonych projektów).Zwyciężyła wspólna koncepcja firm topoScape sp. z o.o. ul. i Archigrest sp. z o.o. Bardzo interesujące jest uzasadnienie jury, które w całości tutaj cytujemy:
„I nagrodę przyznano za śmiałe autorskie odczytanie warunków konkursu jako twórczej kontynuacji wizji rozwoju barokowej rezydencji, zarówno w wymiarze architektonicznym, jak i pejzażowym. Założenie to prowadzi do stworzenia nowej współczesnej wartości przestrzennej w postaci nowych kubatur naziemnych, które pozwalają na realizację założonego programu funkcjonalnego z poszanowaniem dla historycznego założenia. Jest to też jednoznaczna próba zasygnalizowania współczesnej warstwy stanowiącej nowy element nawarstwień zespołu – co wzbogaca jego odbiór w kontekście historycznym.
Zaproponowane rozwiązanie cechuje logika programowa, troska o ekonomiczność realizacji i eksploatacji obiektu oraz stosowny umiar.Prace cechuje dojrzały warsztat projektowy w dyspozycjach generalnych konsekwentnie przeprowadzony przez cały projekt. Znacząca eliminacja piwnic sprzyja ekonomice realizacji, a rozbudowa części parterowej o funkcje kubaturowe czyni z nich atrakcyjne przestrzenie funkcjonalnie otwarte w sposób naturalny na ogród i przyrodę, co jest istotą tego typu założenia.
PEWIEN NIEDOSYT WYWOŁUJE CHARAKTER DETALU SZCZEGÓLNIE WNĘTRZ ZABYTKOWYCH ORAZ ESTETYKA ELEWACJI CZĘŚCI NOWYCH POZOSTAJĄCĄ W KONTRZE DO ARCHITEKTURY HISTORYCZNEJ. SĄD OCENIA TĘ DECYZJĘ, JAKO RADYKALNY GEST DOKTRYNALNY (KONTRAST STARE-NOWE) UCZYTELNIAJĄCY ROZRÓŻNIENIE. W OPINII SĄDU TO ROZGRANICZENIE JEST ZA SILNE, NIEPOTRZEBNE I POWODUJĄCE UTRATĘ POSTRZEGANIA ZESPOŁU, JAKO JEDNORODNEGO STYLISTYCZNIE, CO BYŁO ZALECENIEM DO II ETAPU KONKURSU. STOPIEŃ USPÓJNIENIA OBU CZĘŚCI MUSI STAĆ SIĘ PRZEDMIOTEM POGŁĘBIONYCH ANALIZ NA ETAPIE POKONKURSOWYM.
Wątpliwości Sądu budzi też sposób potraktowania założeń ogrodu barokowego, jako daleki od oryginalnych założeń pierwotnych i oczekiwanych rozwiązań projektowych jednak mieszczący się w granicach oczekiwanej współczesnej kreacji podyktowanej również względami ekonomicznymi i eksploatacyjnymi.
Po spełnieniu w całości zaleceń sądu konkursowego praca, nie tracąc nic ze swej pierwotnej głównej idei, stanie się udanym przykładem twórczego współczesnego rozwinięcia założeń barokowych zarówno dla architektury, jak i założenia parkowego, co było głównym celem podjętej przez Zamawiającego próby uratowania cennego założenia i nadania mu współczesnej funkcji.”
Obiekt powstał pod koniec XIX wieku nad rzeką Kwisą. W latach 50. budynek został „rozebrany i wywieziony”, ale jeszcze w 2007 roku stały jego resztki. Hala jest odbudowywana przez lokalnego przedsiębiorcę: „Budynek ma odzwierciedlać mniej więcej swój pierwowzór, czyli dawne Dolne Źródło, za czasów niemieckich nazywane Niederbrunnen.” Największym wyzwaniem jest jak najwierniejsze odwzorowanie konstrukcji przy…
Jeszcze niedawno wydawało się, że wieża zamku w Muszynie będzie jedynie nieznacznie podniesiona i wyrównana, zaś kamienica zamkowa odbudowana w formach betonowo-szklanego pawilonu (link w komentarzu poniżej). Dziś już wiadomo, że tak się jednak nie stanie a inwestycja, na którą miasto otrzymało 8 mln zł dotacji, pójdzie w zupełnie innym kierunku: ”Miasto uzyskało właśnie zgodę…
„Wow! Jak tu pięknie. Zalejmy to betonem”, „Trzeba naprawić system”, „Zabytkowy układ urbanistyczny. Inwestorze, uszanuj to!”, „Nasz tradycyjny krajobraz jest zagrożony!” Takie transparenty nieśli mieszkańcy Szklarskiej Poręby podczas protestu-happeningu przeciwko inwazji deweloperów. Burmistrz miasta Paweł Popłoński przyznaje, że Szklarska Poręba jest „wizytówką betonozy” i deklaruje, że nawet jeśli nie będzie mógł zabronić to będzie starał…
Część z prezentowanych obiektów powstała/powstaje w historycznych centrach miast. Część to zupełnie nowe osiedla. W Polsce deweloperzy, politycy, urzędnicy i architekci zachwalają nowe inwestycje, apartamenty etc. Mimo to obserwując media społecznościowe możemy zauważyć rosnące rozczarowanie opinii publicznej jakością nowo powstającej architektury mieszkaniowej (i nie tylko mieszkaniowej, patrz: Opera Królewska w Łazienkach, nowe placówki muzealne etc.)….
Wczoraj w wieku 75 lat odszedł jeden z najbardziej znanych współczesnych filozofów, przyjaciel Polski – sir Roger Scruton. Postać barwna choć przez swoje poglądy przez wielu uważana również za kontrowersyjną. Był wielkim orędownikiem piękną we współczesnej sztuce i architekturze, zwolennikiem ciągłości tradycji, a nie rewolucji, która wg niego była swoistym nawrotem barbarzyństwa. W 2018 r….
Fenomen Zamościa to nie tylko głośne rewaloryzacje zabytków z ostatnich lat – Kościoła Franciszkanów czy Akademii Zamojskiej. Jedna z turystycznych pereł Polski jest tak naprawdę efektem wieloletnich zmian, polegających na odtwarzaniu idealnego stanu oraz upiększaniu istniejących tam obiektów historycznych. Większość zaprezentowanych tutaj zabytków obecnie wygląda bowiem o wiele lepiej, niż kiedyś, chociaż są też i…