„W 2019 roku niszczejący od wielu lat zespół parkowo-pałacowy, w którym powstał „Kodeks Zamoyskiego” i redagowana była „Konstytucja 3 Maja”, został wykupiony przez władze województwa mazowieckiego.” Prowizorycznie zabezpieczono zrujnowane obiekty i rozpisano konkurs architektoniczny na „Opracowanie koncepcji rewitalizacji i adaptacji dla celów muzealnych, kulturalnych i naukowych zespołu pałacowego i założenia obronnego w Bieżuniu”.”
Wyniki konkursu ogłoszono 13. grudnia. Konkurs cechowało raczej ostrożne podejście architektów (poniżej pięć nagrodzonych projektów).Zwyciężyła wspólna koncepcja firm topoScape sp. z o.o. ul. i Archigrest sp. z o.o. Bardzo interesujące jest uzasadnienie jury, które w całości tutaj cytujemy:
„I nagrodę przyznano za śmiałe autorskie odczytanie warunków konkursu jako twórczej kontynuacji wizji rozwoju barokowej rezydencji, zarówno w wymiarze architektonicznym, jak i pejzażowym. Założenie to prowadzi do stworzenia nowej współczesnej wartości przestrzennej w postaci nowych kubatur naziemnych, które pozwalają na realizację założonego programu funkcjonalnego z poszanowaniem dla historycznego założenia. Jest to też jednoznaczna próba zasygnalizowania współczesnej warstwy stanowiącej nowy element nawarstwień zespołu – co wzbogaca jego odbiór w kontekście historycznym.
Zaproponowane rozwiązanie cechuje logika programowa, troska o ekonomiczność realizacji i eksploatacji obiektu oraz stosowny umiar.Prace cechuje dojrzały warsztat projektowy w dyspozycjach generalnych konsekwentnie przeprowadzony przez cały projekt. Znacząca eliminacja piwnic sprzyja ekonomice realizacji, a rozbudowa części parterowej o funkcje kubaturowe czyni z nich atrakcyjne przestrzenie funkcjonalnie otwarte w sposób naturalny na ogród i przyrodę, co jest istotą tego typu założenia.
PEWIEN NIEDOSYT WYWOŁUJE CHARAKTER DETALU SZCZEGÓLNIE WNĘTRZ ZABYTKOWYCH ORAZ ESTETYKA ELEWACJI CZĘŚCI NOWYCH POZOSTAJĄCĄ W KONTRZE DO ARCHITEKTURY HISTORYCZNEJ. SĄD OCENIA TĘ DECYZJĘ, JAKO RADYKALNY GEST DOKTRYNALNY (KONTRAST STARE-NOWE) UCZYTELNIAJĄCY ROZRÓŻNIENIE. W OPINII SĄDU TO ROZGRANICZENIE JEST ZA SILNE, NIEPOTRZEBNE I POWODUJĄCE UTRATĘ POSTRZEGANIA ZESPOŁU, JAKO JEDNORODNEGO STYLISTYCZNIE, CO BYŁO ZALECENIEM DO II ETAPU KONKURSU. STOPIEŃ USPÓJNIENIA OBU CZĘŚCI MUSI STAĆ SIĘ PRZEDMIOTEM POGŁĘBIONYCH ANALIZ NA ETAPIE POKONKURSOWYM.
Wątpliwości Sądu budzi też sposób potraktowania założeń ogrodu barokowego, jako daleki od oryginalnych założeń pierwotnych i oczekiwanych rozwiązań projektowych jednak mieszczący się w granicach oczekiwanej współczesnej kreacji podyktowanej również względami ekonomicznymi i eksploatacyjnymi.
Po spełnieniu w całości zaleceń sądu konkursowego praca, nie tracąc nic ze swej pierwotnej głównej idei, stanie się udanym przykładem twórczego współczesnego rozwinięcia założeń barokowych zarówno dla architektury, jak i założenia parkowego, co było głównym celem podjętej przez Zamawiającego próby uratowania cennego założenia i nadania mu współczesnej funkcji.”
Dzięki działalności Fundacji Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej w 2022 r. nadzieję na lepszą przyszłość mają niechciany przez właścicieli i lokalny samorząd Dom Szwajcarski z Braniewa, zagrożona katastrofą budowlaną zagroda Jastrzębskich w Ojcowskim Parku Narodowym czy znajdujący się w fatalnym stanie przepiękny wiatrak w Palczewie na Żuławach. A to tylko część pracy Fundacji! Szczegóły we wpisie….
„Gorset rusztowań stopniowo znika odsłaniając kościół Saint-Rémy w Dieppe (Normandia, Francja). Rozpoczęte nieco ponad dwa i pół roku temu prace obejmowały przywrócenie wyglądu dachu do stanu sprzed 1694 r. oraz wykonanie nowego detalu kamieniarskiego w miejsce starego zniszczonego przez wpływ warunków atmosferycznych. Prace zakończą się w tym roku i świątynia odzyska dawną świetność.” Za wykonanie…
Na skrzynkę kontaktową przesłali nam Państwo zdjęcia trzech zrekonstruowanych neonów z legendarnej restauracji ”Stylowa” (działa od 1956 roku). Neony zostały odtworzone w ”tradycyjnej technologii i na wzór neonów z przełomu lat 70. i 80.” Prace otrzymały niezbędne pozwolenia konserwatorskie a kolejne neony czekają w kolejce. ”– Dziękujemy Wspólnocie Mieszkaniowej budynku położonego na os. Centrum C…
Tak oto nowy, pomorski konserwator zabytków Dariusz Chmielewski wypowiedział się na temat m. in. rekonstrukcji dawnego hotelu Danziger Hof (pol. Gdański Dwór): „Pytanie, czy jesteśmy w stanie i czy jest taka potrzeba, żeby zbudować na nowo coś, co przestało istnieć i po czym nie ma nawet śladu. Poza tym, przed Bramą Wyżynną był też pomnik…
W poprzednim wpisie, dotyczącym Nowego Urbanizmu, wspomnieliśmy o polskiej książce, dotyczącej tej tematyki, napisanej przez dra hab. inż. arch. Michała Domińczaka. Dziś w naszej biblioteczce prezentujemy rzeczoną publikację. Według opisu na stronie wydawnictwa: „Monografia Michała Domińczaka jest pionierskim na polskim rynku wydawniczym opracowaniem omawiającym szczegółowo zasady Nowej Urbanistyki – zyskującego popularność od lat 70. XX…
Atrakcyjna duża działka w samym centrum miasta. W 2000 roku właściciele decydują się wybudować na niej osiedle. We współczesnych realiach w 99,9% przypadków skończyłoby się to patodeweloperką, budową zamkniętego osiedla o chwytliwej nazwie, pełnego stojących obok siebie jednakowych bloków…ale nie w Cayali. Cayalá w Gwatemali jest bowiem tym 0,01% gdzie deweloperzy, planiści i architekci-klasycyści wspólnie…