|

Zduńska Wola – nowoczesna odbudowa (?) ratusza – inwestycja z 2014 roku

”Ze względu na szacunek do dawnej bryły architekci odtworzyli jej dominantę – wieżę zegarową podkreślającą jedno z wejść.” (za: architektura.muratorplus.pl) ”Współczesny budynek odwołuje się do lokalnej skali i tradycji.” (za: Strefa Przestrzeni) Ratusz w Zduńskiej Woli wyburzyli Niemcy w 1940 r. O potrzebie jego odbudowy mówiło się od ukończenia wojny.

Klasycystyczny ratusz w Zduńskiej Woli powstał po 1842 r. z inicjatywy właściciela miasta Stefana Złotnickiego. Jego budowa związana była z dynamicznym rozwojem ekonomicznym miejscowości. Budynek od początku mieścił kramy kupieckie. Uszkodzony w pożarze w roku 1928. W 1938 r. architekt Józef Kaban-Korski opracował projekt przebudowy ratusza na potrzeby władz miejskich. Projekt zakładał nadbudowę wieży w stylu modernistycznym. Plany zostały przekreślone przez wybuch wojny. Niemcy rozebrali ratusz rękoma zniewolonych Żydów. Zachował się jedynie zegar…

Po wojnie nie zapomniano o ratuszu a pomysł jego odbudowy kilkukrotnie wracał. W roku 1998 mieszkańcy miasta, chcąc spopularyzować ideę odbudowy, powołali Zduńskowolskie Towarzystwo Inicjatyw Społecznych. Brak jednak wsparcia ze strony samorządu skazał inicjatywę na porażkę. Dopiero w 2009 r. w ramach projektu rewitalizacji rynku podjęto pierwsze decyzje w sprawie odbudowy ratusza. Wśród wytycznych inwestycji nie znalazł się wymóg jego rekonstrukcji (choć takie pomysły również się pojawiły). Ostatecznie decyzją jury konkurs architektoniczny wygrała firma 90 Architekci. Przygotowując projekt architekci podobno chcieli nawiązać do wyglądu dawnego ratusza. Na realizację projektu przeznaczono 17 mln zł (w tym 12 mln zł z unijnego dofinansowania). Nowy budynek ratusza ukończono w 2014 r.

Mimo upływu czasu ratusz wciąż budzi emocje. Dla jednych jest on przykładem architektury rodem z ”minecrafta” i brakiem szacunku dla dziedzictwa historycznego miasta. Inni uważają, że nowoczesny obiekt jest znacznie lepszy niż rekonstrukcja przeciętnego budynku (co do wyglądu którego i tak brakuje źródeł), a plac zyskał klasę, której nie miał wcześniej.

A jak Państwu podoba się ”odbudowany” ratusz?

Widok na ratusz i fragment rynku w Zduńskiej Woli na pocztówce z początku XX w. i podobny kadr (ob. pl. Wolności) wykonany w styczniu 2023 r.
Foto: FB/Refotografie.
Ratusz w Zduńskiej Woli przed wojną i obecnie (foto: Jolanta Jeziorska).
”Ze względu na szacunek do dawnej bryły architekci odtworzyli jej dominantę – wieżę zegarową”.
Foto: 90 Architekci.
Ratusz w Zduńskiej Woli współcześnie.
Foto: Jolanta Jeziorska.
Projekt przebudowy ratusza z 1938 r. autorstwa Józefa Korskiego.
Niezrealizowany projekt odbudowy ratusza autorstwa pracowni Tgarchitekt.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *